Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yaptığı açıklama ile Süper Lig'e yükselecek takımı belirleyen play-off sisteminin değiştirildiğini duyurdu. Önümüzdeki sezondan itibaren geçerli olacak kurallara göre 7. sıradaki kulüp de yükselebilmek adına play-off oynayabilecek.


Yeni kurallar çerçevesinde Ligi 3,4,5,6 ve 7. sırada bitiren takımlar, play-off'a katılma hakkı kazanacak. Ligi 3. sıradan bitiren takım ise doğrudan play-off finaline yükselecek.


 

Yeni sistem

TFF'den yapılan açıklamaya göre sezon sonunda ligi ilk iki sırada bitiren takımların doğrudan Spor Toto Süper Lig 'e yükseleceği Spor Toto 1. Lig'de Play-Off Sistemi şu şekilde uygulanacak: 

  • Ligi 3, 4, 5, 6 ve 7. sırada bitiren takımlar Play-Off müsabakalarına katılma hakkı kazanır.
  • Ligi 3. sırada bitiren takım doğrudan Play-Off Finaline yükselir. 
  • Ligi 4. sırada bitiren takım ile 7. sırada bitiren takım, 5. sırada bitiren takım ile ise 6. sırada bitiren takım eşleşir. Müsabakalar, 4. ve 5. takımların sahasında tek maç eleme usulüne göre oynanır. 
  • Bu müsabakaları kazanan takımlar, ilk maç ligi daha alt sırada bitiren takımın sahasında olacak şekilde, çift maç eleme usulüne göre karşılaşırlar ve bu müsabakalar sonucunda kazanan takım ikinci finalist olarak Play-Off Finaline yükselir. 
  • Play-Off Finali tarafsız sahada tek maç eleme usulünü göre oynanır. Kazanan takım Spor Toto Süper Lig'e yükselecek 3. takım olur.