ABD Kadınlar Futbol Ligi'nden (NWSL) yapılan açıklamada disiplin soruşturmasından elde edilen deliller neticesinde cezaların verildiği açıklandı.

Yapılan açıklamada 4 teknik direktör Paul Riley, Rory Dames ve Richie Burke ile Racing Louisville'i çalıştıran Christy Holly'ye spordan ömür boyu men cezası verildiği ifade edildi.

Öte yandan Utah Royals'ın eski teknik direktörü Craig Harrington ile Gotham'ın eski genel menajeri Alyse LaHue ise iki yıl men cezası aldı.

İrlanda Cumhuriyeti'ni çalıştıran Vera Pauw, Farid Benstiti, James Clarkson, Amanda Cromwell, Sam Greene ve Aline Reis ise taciz suçu ile gözlem altında antrenmanı kabul etme ve özür dileme koşullarını yerine getirmeleri durumunda yeniden ligde görev yapabilecek.

Ligde yer alan takımlardan Chicago Red Stars'a 1,5 milyon, Portland Thorns'a 1 milyon, Racing Louisville'e 200 bin, North Carolina Courage'a 100 bin, OL Reign ile Gotham'a 50 bin dolar para cezaları da verildi.

NWSL'den yapılan açıklamada, bu cezaların, lig geleceğinin sağlıklı devam edebilmesi adına çok önemli olduğu vurgulanarak şu ifadelere yer veridli;

"Oyuncuların farklı sorunlarla boğuşmak zorunda kalmayacağı, yetenekleriyle sahada kendilerini gösterebilecekleri bir ortam oluşturmayı hedefliyoruz. Bu yapısal değişime başlamak için lig ve kulüpler, anlamlı adımlar atıyor."

Öte yandan disiplin soruşturması, birçok oyuncunun sözlü ve fiziksel tacize uğradığı yönünde şikayette bulunmasının ardından başlatılmış ve hakkında çıkan iddialar nedeniyle North Carolina Courage'ın İngiliz teknik direktörü Riley, 2021'de görevinden alınmış, bazı maçlar ertelenmiş ve lig yöneticisi Lisa Baird istifa etmişti.

Soruşturma kapsamında 200'den fazla oyuncuyla yapılan görüşmelerin ardından ifadelerin yer aldığı rapor ise geçen yıl kamuoyuna duyurulmuştu.

Kaynak: NTV Spor