A Millilerimiz Futbola "Fransız" Bıraktı!

Maçtan önce "Fransa'yı nasıl durdurabiliriz?" sorusu hâkimdi. Türkiye o kadar istekliydi ki, oyununu maçın geneline yayarak Fransa'ya tek bir isabetli şut bile çektirmedi. İki takım da ilk 30 dakika oyunu kontrollü oynamaya devam etti. Fransa daha çok kısa paslarla gelmeye çalışsa da millilerimiz savunmada çok iyi işler yaptı. Fransa'nın topla oynama yüzdesindeki üstünlüğünün maç boyunca devam edeceği tahmin ediliyordu ve öyle de oldu. Fakat Türkiye, Fransa'nın tüm hücum varyasyonlarına öyle önlemler aldı ki, sol kanatta Hasan Ali Kaldırım 2018 Dünya Kupası’nın en iyi genç oyuncusu seçilen ve çoğu otoriteye göre yine aynı turnuvanın şampiyonunun en önemli oyuncusu olan Mbappe’ye adım dahi attırmadı.

***

Türkiye, topun daha çok rakipte olacağını bilerek taktiksel anlamda maç içinde tam olarak kompakt oyun oynadı diyebiliriz. Topun arkasına geçerek yaptığı alan savunmasıyla Fransa'nın dünya yıldızlarına yeteneklerini sergileyecek alanı bırakmadı. Özellikle 3.bölgede yaptığımız o şiddetli preslerle Fransa'nın hızlı çıkış oyununu önlemeyi başardık. Fransa'nın artık uzun toplarla oynamaktan başka şansı yoktu. Pogba ile direkt toplarla gitmeye çalışan Fransa'ya yaptığımız 2.bölgede zone (bölge) preslerle geçiş üstünlüğünü ele almayı başardık.

***

Maç içinde bütün oyuncularımız verilen görevi yerine getirdi. Tam bir takım görüntüsü vardı sahada. İleride Burak Yılmaz da savunmada yardım ediyordu. Sadece gol atmaya endeksli değil, yaptığı presler sayesinde golü bulduk. Orta sahada direnci kaybetmedik, savunmada adım attırmadık. 

***

Maçın gizli kahramanı Kenan Karaman’a da değinmeden olmaz. Birçok futbolseverin kadroyu gördüğünde Kenan’ı şaşkınlıkla karşıladığını ve birçok alternatif varken (ki bu alternatiflerden biri Milan’ın oyuncusu) neden hocanın onu tercih ettiğine anlam veremediğini düşünüyorum. Fakat Kenan hem Fransa’nın en güçlü silahlarından olan Pavard-Mbappe ikilisinin olduğu kanatta muhteşem bir defansif sorumluluk üstlenerek Hasan Ali’nin işini gözle çok net görülebilir bir şekilde kolaylaştırdı hem de orta saha üçlümüzün verdiği açıkları kapayarak Fransa’nın birçok cılız atağının tehlikeli atağa evrilmesine engel oldu.

***


Maçın ikinci yarısı Mbappe’nin pozisyon değiştirmesiyle Hasan’ın karşısına geçen Griezmann tam bir kanat olmadığı için sürekli içe kat ederek top isteyip takıma katkı yapma çabasındayken onunla bire bir oynayan Hasan da onu takip etmek zorundaydı ve bu sol bek pozisyonumuzun boş kalacağı ve oraya koşu yapacak olan Fransa sağ bekinin rahatça orta açabileceği anlamına geliyordu. Ama Kenan maçın ikinci yarısında  asıl mevkisi sol açık olmasına rağmen pozisyon bilgisi çok üst düzey olan bir sol bek gibi pozisyon aldı ve oradan gelişebilecek olağan tehlikeli Fransa akınlarını önledi. Yani bir üçüncü stoper gibi oynamak durumunda kalan Hasan Ali’nin açığını kusursuz kapattı. Top bizdeyken ise yapması gerekeni yapıp basit oynayarak pozisyon üretme işini üretkenlik konusunda kendisinden daha iyi olan takım arkadaşlarına bıraktı. Potansiyelinin ve yapabileceklerinin sonuna kadar bilincinde olan bir Kenan vardı sahada.

***


Tüm dünyanın özellikle son birkaç yılda oynamaya çalıştığı oyunu Türkiye ders olarak verdi adeta. Fransa'nın hem kadro kalitesi hem de fiziksel üstünlüğü vardı. Fakat alanı iyi daraltan, iyi savunma yapan, rakibinden fazla koşan, orta saha ve savunma bütünlüğünü sağlayan Türkiye, maçı kazanan taraf oldu.

***

Şenol Güneş'in gelişinden bu yana daha diri ve kolektif bir Türkiye var. Ne yaptığını bilen, teknik-taktik ile sahada oynamaya çalışan ve en önemlisi doğru oyun ile ilerlemeye çalışan bir Türkiye var. Tüm dünyaya ders olarak izletilmesi gereken bir maç vardı adeta. Bu oyunu devam ettirdiğimiz sürece başarı hiç uzak değil. Tebrikler Milli TAKIM!

YORUM EKLE