Süper Lig ekiplerinden Trabzonspor'un Başkanı Ahmet Ağaoğlu, teknik direktör Abdullah Avcı'dan yeni transferlere, ekonomik yapıdan kulüp hedeflerine kadar birçok konuda DHA'ya açıklamalarda bulundu.

Ağaoğlu, "Abdullah hoca hepimizin bildiği, tanıdığı, kariyerini ispatlamış, Türk futbolunda yeri olan bir hoca. Trabzonspor camiası sahiplenirse bırakmaz, camiamızın hocayı sahiplenmesi çok önemliydi. Hoca iyi başladı, devamı gelecek. Önümüzdeki haftalarda bunu göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Bordo Mavili başkan Ahmet Ağaoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

"Bir futbol takımının başarısını sadece sportif olarak değerlendirmek yanlış olur. Milyon eurolar harcayarak o sene ya da sonraki sene başarı elde edersiniz. Sportif başarının yanında ekonomik başarı da gösteremediğiniz zaman ilerleyen seneler size sıkıntı olarak geri dönüyor. Maalesef bunu en ağır yaşayan kulüplerden birisi de Trabzonspor oldu. Diğer kulüpler de bu sıkıntıyı belirli ölçülerde yaşıyorlar. Trabzonspor olarak temel prensibimiz kendi dinamikleri ve altyapısından yetiştirmiş olduğu futbolculardan hem performans olarak hem de ileride ekonomik olarak yararlanmak. Düşük bütçeyle transfer ettiğiniz futbolcuları geliştirerek hem takıma katkısı hem de satış ya da kiralık olarak gönderildiğinde ekonomik olarak katkısı önemli. Sürdürülebilir başarı da kendiliğinden oluşmuş oluyor"

"Sosa ve Novak başka bir takımın oyuncuları. Onların performanslarıyla ilgili değerlendirme yapmam doğru olmaz. Sörloth bizim marka elçimiz. Geliştirdiğimiz ve sattığımız bir oyuncu, çok önemli. Bir sonraki satışında da yüzde 20 gelir edeceğimiz bir oyuncu olduğu için sürekli bizim radarımızda ve temas halindeyiz. Sörloth farklı bir takıma, çok farklı bir lige ve çok iyi bir takıma gitti. Trabzonspor'daki performansını hemen orada da göstermesini beklemek fazla iyimserlik olurdu. Sert ve Viking yapısını dışarıya yansıtıyor olsa da Sörloth duygusal birisi. Belki de Sörloth gittiği yerde Ekuban'ı ve Nwakaeme'yi çok aramıştır. Sürekli onu motive ettim. Kendisine Yusuf Yazıcı'yı örnek verdim. 'Geçen yıl iyi bir sezon geçirmedi ve sakatlandı ama çok çalıştı. Bugün Avrupa'da adından söz ettiren bir oyuncu haline geldi. Sen de bu uyum sürecini atlatacaksın ve aynı başarıyı yakalayacaksın. Sen Avrupa'nın en iyi 5 forvetinden birisin' dedim. Marka elçisi olarak baktığımızda Trabzonsporlu Yusuf Yazıcı ve Trabzonsporlu Alexander Sörloth. Avrupa piyasasına onları biz parlatıp gönderdik."

"Takımdaki oyuncularla ilgili benden negatif bir şey duyamazsınız. Baker, Flavio, Hugo, Edgar gibi isimler Avrupa takımlarının radarında. Belki de bu hafta bu isimlerle ilgili haberler duyacaksınız. Pandemi olmasına rağmen bu oyuncularımızı Avrupa'dan izlemeye gelecek sportif direktörler ve scout ekipleri var. Trabzon'a gelecekler" 

 "Perde arkasında çok fazla spekülasyonlar yapıldı. İşin doğrusuna bakıldığında farklı durumlar var. Spor aleminde önemli kulüplerde görülmemiş şeyler üzerinde konuşulması doğru değil. Olmamış bir şey üzerinden konuşmanın da bir yararı olmayacak. Kupa kazanmış bir hocayı gönderip başka bir hoca ile anlaştığınızda, aynı sonuçları aldığınız zaman nasıl eleştiriler gelirdi? Aldığınız karar başarıya ulaştığında sizden iyisi ve doğrusu yoktur. Alınan kararlar sonunda olumsuzluk yaşanırsa eleştirilerin hedefi siz olurunuz. Bu son derece doğaldır. Trabzonspor'da bir başarı varsa başarının paydaşları herkestir. Sportif başarıysa teknik direktörü, oyuncuları, sağlıkçısı, malzemecisi, taraftarıdır. Kulüple alakalı her türlü olumsuzluğun tek sorumlusu kulüp başkanıdır. Bu da son derece doğaldır. Kulüp başkanı olarak bunu bilmeniz lazım. 2004'ten beri ilk kez kulüp ikinci oldu ve Türkiye Kupası aldı. Bu bir başarıdır" 

"Abdullah hoca hepimizin bildiği, tanıdığı, kariyerini ispatlamış, Türk futbolunda yeri olan bir hoca. Sistemi ve öncelikler belli. Hocanın önceliği takım savunması. Hemen takımın bu sisteme adapte olması kolay değil. Daha iki maç olmasına rağmen iki maçta da başarılı bir savunma uygulayan taktik anlayışı var. İlk geldiğinde 'Maç kazanalım, maç kazanma alışkanlığı elde edelim, sonrasında farklı bölgelerdeki sıkıntıları zaman içerisinde çözeriz' diye konuştuk. Camia tarafından benimsendi. Taraftar sahip çıktı, bu çok önemli. Trabzonspor'u diğer takımlardan ayıran en büyük özellik taraftarı. Pek çok açığımızı taraftarımızla kapatıyoruz. Gelir ve kadro maliyeti anlamında bakıldığında Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın 5'te 1'ine sahibiz. Biz bu açığı taraftarımızla ve camiamızla kapatıyoruz. Pandemi döneminde taraftarımızdan uzak kalmamız bize pahalıya mal oldu. Geçen sezon kaybettiğimiz şampiyonlukta da pandemi sonrası taraftarsız olmamamızın da önemli bir payı olduğuna inanıyorum. Bugün Alexander Sörloth, Leipzig'e gitti ama Trabzonspor camiası onu sahipleniyor. Sosyal medyasında 2 bin 500 'e yakın yorum var ve hepsi Trabzonspor taraftarından. Leipzig taraftarından bir tane yorum yok. Trabzonspor camiası sahiplenirse bırakmaz. Camiamızın hocayı sahiplenmesi çok önemliydi. Hoca iyi başladı, devamı gelecek. Önümüzdeki haftalarda bunu göreceğiz."

"Transfer tamamen hocanın tasarrufunda. Hocamız ve izleme ekibinin birlikte yapacağı çalışma neticesinde ortaya çıkacak bir durum. Hocamızla 'Birkaç hafta geçsin, oyuncuların gerçek performanslarını görelim, maçlar kazanalım' diye konuştuk. Transferlerle ilgili kararını verecek"

Kaynak: TRT Spor