Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, duyurdukları KPMG raporunun kulüp için dönüm noktası olduğunu dile getirdi.

Akatlar Kültür ve Spor Kompleksi'nde düzenlenen kulübün 2020 yılı olağan idari ve mali genel kurulunda açıklama yapan başkan Çebi, "Bu rapor Beşiktaş için mali ve idari yönden dönüm noktasıdır. Hayırlı uğurlu olsun. Yanlış bir şey yapmadık. Bu raporu çıkaracağımıza söz verdik, geriye dönüşü yok." dedi.

Eski yöneticilerden Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun raporu ile iligili gelen eleştirilere de değinen Çebi, "Kendisi avukat, zaten bu raporun gereğini yapmazsak suçumuzun çok ağır olacağını bilecek kadar da aklımız çalışıyor. Sizin kadar bilmeseler de çevremizde çok avukat var." dedi.

Kulüpte yönetici olduğu süreçte yapılan çalışmalar esnasında icra kurulu başkanı olduğu yönündeki iddialara da açıklık getiren Çebi, şöyle konuştu:

"Futbol AŞ, eski yönetim zamanında yönetim kurulu üyesi değildim. Görevim yoktu. Ben geldiğim gün yangın yeri olan mali işlerde görevlendirildim. Daha sonra futbolun başına geçmem istendi. İnşaat, çatı bitti 'Ahmet ağabey gel icra kurulu başkanı ol' dendi. Başkan emir vermiş. Beşiktaş başkanı emir verirse yapacaksınız. Doğuda görev yapıyorum, batıdaki durumdan hesap soramazsınız. Bazı şeyleri görme imkanım yoktu. Başkanlığa geldiğimden beri 2-3 imzayla icraatla yapıyoruz. Eski başkan zamanında tek imza vardı. Ben sadece 3 futbolcunun satışında yardım ettim, destek verdim ve üzerime aldım. Birinde sayın başkan Güney Afrika'daydı, Cenk Tosun transferi. İkincisi Atınç Nukan, üçüncüsü de Çin'e sattığımız Ersan Adem Gülüm transferi."

Çıkan rapordan da kaçmadığına vurgu yapan başkan Çebi, "Ben buradayım. Benimle ilgili ne varsa çekeceğimi. 'çekeceğim' diyorum, yine 'hayır' diyorlar."  şeklinde konuştu.

Kulübün eski başkanı Fikret Orman'ın dün gerçekletirdiği basın toplantısını anımsatan Çebi, "Helallik vermeyecekmiş. Ben senden helallik istemiyorum ki. Ben sana ne yaptım. Senin bana teşekkür etmen lazım. Millet 'paralar nerede' derken, sana kendini aklama fırsatı verdim. Git savun kendini. Bu bir şans. Yapmasak senelerce 'Fikret Orman paralar nerede' diyecekler. Haklıysan buyur hallet. Raporuna sahip çık." diye konuştu.

Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun da kendisini haklı bulduracalk bir açıklama yaptığını aktaran  Çebi, "Benim canımı acıtmak istediğini söyledi. Burada itiraf ettin. Benim seninle sorunum yok. Benim Beşiktaş'ın menfaatlerini kovalama yükümlülüğü var. Bu benim sorunum, beni bundan kimse alamayacak."  dedi.

İki gündür yapılan genel kurulda herkesin eteğindeki taşları döktüğünü ifade eden Çebi, "İtişe kakışa gerek yok. Fikret beye mesajım var. Kardeş seninle benim aramda helallik hiçbir konu yok. Helallik alacaksam ben senden alacağım. Burada bana neler yaptığını anlatmayacağım." diye konuştu.

Yönetime geldikleri günden bbu yana takımdaki bazı oyunculara isteğin olmadığına dikkati çeken Çebi, "Geldiğimiz günden beri bir futbolcuya talip çıkmaz mı? Gençlerimiz var. Onlarla devam edeceğiz ama işe yaramayanlarla olmuyor. Taraftarlar bize sabır gösterecek." dedi.

Gelecek dönem için bir planlama yapmaları gerektiğine de aktaran Çebi, "Seneye gelir yok. İki ayağımızı bir pabuca sokacağız. Çıkış burada. Belki bir, belki iki sene sokacağız ama sonra mali sorunlarını çözen Beşiktaş olacak. Dönemimizde 1,5 milyar girmiş ve 1,5 milyar çıkmış. Söz verdiğim gibi gelirleriyle giderleri eşit bir kulüp yaptım. Bu takımın küme düşeceğini söylediler, şampiyon yaptık. Seyirci yoktu. 200 milyon daha gelirimiz olsaydı Süleyman Seba'dan sonra fazla veren ilk dönem olacaktı."  şeklinde konuştu.

Hakemleri de eleştiren Çebi, "Beşiktaşlıların canı yanıyor. Galatasaraylılar ağlamaya başlıyor, ben susmaya başlıyorum. Dün Trabzonspor da ağlamaya başladı. Ben Trabzon doğumluyum, memleketimi çok seviyorum. Beşiktaş'ı da çok seviyorum. Lütfen karıştırmayın. Bunu bile kullananlar var."  dedi.

Fulya davasıyla ilgili de açıklamada bulunan  Çebi, sözlerini şöyle sonlardırdı: "Yılbaşından sonraki ilk divan toplantısında açıklayacağım. Yıldırım Demirören'in vermiş olduğu zararların yüzde yüz karşılanacağından emin olun. Ben buradayım, kağıt bende.''

KAYNAK: STAR