LeBron James, üç haftadan kısa bir süre önce 38 yaşına girdikten sonra üçüncü 40 sayılık performansında 48 sayı, 9 asist ve 8 ribauntla sezonun en yüksek performansını sergiledi ve Los Angeles Lakers, 140-132 galibiyetle üç maçlık bir patinaj yaptı. Pazartesi gecesi Houston Rockets. 

Russell Westbrook, bir başka kötü savunma maçında geri adım atmayan Lakers adına 24 sayı kaydetti. James'in kariyerinin - sezon sonrası da dahil olmak üzere - 100. 40 sayılık çıkışındaki parlaklığı, NBA'in en kötü Houston'ını geride bırakmaya yetti. 

James Pazar gecesi 38.000'inci kariyer puanını attı ve haftalardır onu takip eden ağrıyan sol ayak bileğine rağmen arka arkaya maçlarda oynarken hiçbir kötü etki göstermedi. Tükenmiş Lakers'ı şiddetli smaçlar ve beş 3 sayılık atışla noktalanan uzun mesafeler boyunca taşıdıktan sonra James, Lakers'ın galibiyetini korumak için son dakikada 17 metrelik bir şutör ve dört serbest atış yaptı. 

James, 20 yıllık kariyerinde normal sezonda 72. kez 40 sayı kaydetti. Sadece Michael Jordan, 35 yaşına girdikten sonra NBA tarihinde daha fazla 40 sayılık maça sahip - Jordan 12, James ise sekiz. Zayıf bir kadroya rağmen toplamda dokuz maçın altısını kazanan Lakers'ta Kendrick Nunn 15 sayı kaydetti.

alperensengün (3)

Alperen Şengün 33 sayıyla kariyer rekoru kırarken, Jalen Green de 23 sayıyla Rockets'ta üst üste 11. mağlubiyetini aldı. 20 yaşındaki Türk pivot Şengün, sahadan 17/14 ile 15 ribaund ve 6 asistle oynadı. Houston, son beş haftada 16'da 17'sini kaybetti ve NBA genel sıralamasında 10-34'lük skorla sonuncu oldu. En azından Rockets, sadece iki sezon önce üst üste 20 mağlubiyetle franchise rekorunun yarısını geçti. James ilk yarıda attığı 18 sayıdan 11'ini ikinci çeyrekte kaydetti ve Los Angeles devreyi 73-61 önde tamamladı. James, son dakikada iki vahşi smaçla ev sahibi taraftarı ateşledi, her ikisi de hayranlarına saygısız bir çığlıkla noktalandı.

Şengün, ilk yarıda kariyerinin en iyi 20 sayısını atarak farkı korudu. James, devre arasında arka arkaya 3 sayılık atışlarla hücumunu sürdürdü.