1. Lig takımı Altay'da 20 Mayıs'ta geln yeni yönetim, geçmiş dönem denetleme kurulunun kulübün muhasebe sistemine yetkisiz olarak müdahalede bulunduğunu açıkladı..

Muhabese kayıtları incelemye alındığında FIFA cezaları, stat kira giderleri, hukuki danışmanlık hizmetleri, sporcu alacakları ve tahakkuk etmiş çeşitli borçların muhasebe kayıtlarının yer almadığı, döviz bazlı çeşitli borçların güncel kur değerlemelerinin yapılmadığı ve kulübün gerçek borcunun genel kurulda açıklanan 371 milyon TL'den daha yüksekte ollduğu aktarıldı.

İzmir ekibinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"14 Haziran 2022 tarihinde kulübümüzün muhasebe sistemine yetkisiz biçimde müdahale edilmiş ve yapılan çalışmalar engellenmiştir. Muhasebe sisteminin bir önceki dönem denetleme kurulu üyelerinin kontrolü altında olduğu, 26.04.2022 tarihi ve öncesine kilit konarak yetkisiz ve yasal olmayan müdahalede bulunulduğu, yetkisiz üçüncü kişilerin sisteme erişim sağlayabildiği ve tüm yetkilere sahip olduğu büyük bir şaşkınlık ve üzüntüyle görülmüştür. Yetkisiz müdahalenin kaldırılması ve sistemin kulübe devri amacıyla sürdürülen girişim ve çabalarımız ne yazık ki karşılıksız kalmıştır. Muhasebe sistemine ait tam yetkili erişim ve denetim hakları kulübe devredilmelidir. Yasal haklarımız kullanılarak tüm sorumlular hakkında gerekli tüm resmi ve hukuki işlemlerin başlatılacağına ilişkin yazılı ihtarnameler gönderilmiştir."