Fenerbahçe’nin yıldız futbolcusu Arda Güler, İspanyol devi Real Madrid ile 6 yıllık sözleşme imzaladı. A Milli Takım kadrosunda da yer alan Arda Güler’in Türk futbolunun yetiştirdiği en önemli yıldız olduğu düşünülüyor. Hamit Altıntop ve Nuri Şahin’den sonra Real Madrid formasını giyen 3’ncü Türk oyuncu Arda Güler oldu. Genç yıldızın transferi mutlu sonla biterken; transfer sürecinde yaşanan olaylar gündemin ilk sırasındaki yerini korumaya devam ediyor.

arda-gulerin-babasi-umit-gulerin-whatsapp-paylasimi-gundeme-oturd_674a0110

Arda Güler’in Babası Komisyon Aldı Mı?

Süper Lig’de sezonun sona ermesiyle birlikte Arda Güler’in transferi gündeme geldi. Başkan Ali Koç’un Arda Güler ve ailesiyle sık sık bir araya geldiği ve Fenerbahçe’de kalmaya ikna etmeye çalıştığı öğrenildi. Genç yıldızın transferinde Barcelona kulübünün önde olduğu ileri sürülmüştü. Lakin, Real Madrid’in son teklifi transferdeki dengelerin değişmesine neden oldu. Arda Güler’in aynı zamanda menajerliğini üstlenen babası Ümit Güler’in de transferden komisyon olduğu iddiaları gündeme gelmişti. İspanyol spor medyası tarafından komisyon iddialarıyla ilgili haberler kulüp kaynaklarına dayandırıldı. Arda Güler’in babası Ümit Güler’in Real Madrid’ten 15 milyon Euro komisyon aldığı belirtildi. Fenerbahçe ise Arda Güler transferinden 20 milyon Euro bonservis ücreti, 10 milyon Euro performans bonusu ve sonraki satıştan yüzde 20 pay hakkı elde etti.

F0bP56vXgAQYvUI

Gençlerbirliği’nden FİFA Kuralı Hatırlatması

Sadece ülkemizde değil, dünya da ses getirmeyi başaran Arda Güler transferinin ardından yeni gelişmeler ortaya çıktı. Arda Güler’in altyapısında yetiştiği Gençlerbirliği de transferden pay istediğini açıkladı. Gençlerbirliği Başkanı Niyazi Akdaş, ‘’Arda Güler transferinde Fenerbahçe’den paramızı alamadık. Fenerbahçe yönetiminin Arda Güler için 45 milyon TL ödenmesine karar vermiştik. O dönem 45 milyon TL’nin karşılığı 2.5 milyon euro’ya denk geliyordu. Şimdi ise kur farkı oldu. Biz, Fenerbahçe’den 1.3 milyon Euro aldık. 4 genç futbolcu karşılığında da 200 bin Euro aldık. O oyuncuları Fenerbahçe’ye göndermedik ama geri alabilirim’’ dedi.

genclerbirligi-baskani-ni-744_2-42

Koç Grubundan Gençlerbirliği’ne Ödeme

Arda Güler’in yetiştirme hakkını Fenerbahçe’ye satan Gençlerbirliği’nden yeni hamle geldi. Gençlerbirliği Başkanı Niyazı Akdaş tarafından Koç grubundan 15 milyon TL ödeme yapılacağı açıklandı. Fenerbahçe ile Arda Güler’in yetiştirme hakları için 45 milyon TL’lik anlaşma yaptıklarını belirten Başkan Niyazi Akdaş, ‘’Bu paranın 15 milyon TL’si Koç Grubu’ndan gönderilecekti. Lakin, bize 3’te 1’i geldi. Arda Güler’in Real Madrid transferinden yetiştirme payı alacağız. FİFA kuralları açık. Arda Güler’in 23 yaşına kadar yaptığı tüm transferlerden yetiştirme payı alacağız’’ dedi. Gençlerbirliği’nin yetiştirme payı talebiyle ilgili Fenerbahçe cephesinden açıklama yapılmadı.