Avrupa'nın en güçlü futbol kulüplerinden on iki tanesi UEFA'dan ayrılıkçı bir kararla Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını ortak bildiriyle gece saatlerinde açıkladı.

Peki tarihe geçecek açıklamanın ardından Avrupa Süper Ligi'nin formatı nasıl olacak?

20 takımlı bir lig olarak tasarlanan organizasyonda 15 kurucu kulüp sabit şekilde katılım gösterecek. Geriye kalan 5 takım ise henüz duyurusu yapılmayan yıllık performansa dayalı olarak belirlenecek.

15 kurucu üyenin 12'si ise şu şekilde;

 İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid.

Kalan 3 kulübün kısa sürede açıklanması bekleniyor.

Katılım sağlayan 20 takım, 2 gruba ayrılacak ve deplasmanlı lig usûlü uygulanacak. Ağustosta başlayacak turnuvada grupları ilk 3'te bitirenlerin direkt çeyrek finale yükseleceği, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı ifade edildi.

Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final karşılaşmasının da mayıs ayında yapılacağı açıklamada yer alırken, grup aşamasının ardından sonra 8 takım eleme turu oynayacak ve şampiyon belirlenecek.

Maç takvimi için haftaiçi planlaması yapılırken ve takımlar kendi liglerine de devam edecek.

Öte yandan ortak açıklamada, erkekler ligi kurulduktan sonra bir Kadınlar Süper Lig organizasyonununda başlatılmasının planlandığına açıklamanın detaylarında yer verildi.

Kaynak: NTV Spor