Avrupa Birliği'nin (AB) en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı'ndan yapılan açıklamada, Avrupa Süper Ligi tarafından UEFA ve FIFA'ya karşı açılan dava başvurusunun kabul edildiği duyuruldu.

Avrupa Süper Ligi organizasyonun, futbolda yeni bir oluşum kurma hakkına sahip olduğuna ve FIFA ile UEFA'nın buna karşı başlattığı yaptırımların Avrupa Birliği yasalarını çiğnediği öne sürülüyor.

Avrupa'nın önde gelen kulüplerinden, Premier Lig ekipleri Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, Serie A'dan Milan, Inter ve Juventus, La Liga'nın Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri tarafından 19 Nisan'da başlatılan ve kısa sürede yükselen tepkilerin ardından Real Madrid, Barcelona ve Juventus haricindeki 9 kulübün çekilmesiyle yarıda kalan Avrupa Süper Ligi adlı girişim, büyük tartışmalara yol açmıştı.

Söz konusu girişime karşı güçlerini birleştiren UEFA ve FIFA, organizasyondan çıkmayan 3 takımın, UEFA ve FIFA'ya bağlı organizasyonlardan ve ulusal liglerden çıkarılması, uluslararası maçlara oyuncu göndermesinin yasaklanması gibi yaptırımlarla karşılaşabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Öte yandan UEFA, bu girişiminden ayrılmayan Real Madrid, Barcelona ve Juventus kulüplerini geçtiğimiz hafta yargılayacağını açıklamıştı.

Kaynak: NTV Spor