Versailles Mahkemesi, Fransız futbolcu Karim Benzama'nın Mathieu Valbuena'ya şantaj yaptığı suçlamasıyla yargılandığı davada Benzema hakkında karar verildi.

Mahkeme, Benzema'nın bu olaya bizzat müdahil olduğunu ifade ederek, Fransız futbolcuya 1 sene hapis ve 75 bin avro para cezasını verdi.

Benzema'nın avukatı ise mahkemenin verdiği  bu karara itiraz edeceklerini ifade etti..

Savcılık, Benzema hakkında 10 ay tecilli hapis ve 75 bin avro para cezası talebinde bulunmuştu.

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet, iki hafta önce yaptığı açıklamasında, Benzema'nın bu davada suçlu bulunması durumunda Fransa Milli Takımı'nın kadrosundan çıkarılmayacağını açıklamıştı.

Fransız yıldız Benzema hakkındaki davası Yunanistan'ın Olympiakos takımının formasını terleten "Mathieu Valbuena'nın mal varlığını gasp etme girişimi" kapsamında yürütülmüştü. Davada, özel hayatına ilişkin gizli olarak çekilmiş bir videonun Valbuena tarafına gönderilerek şantaj yapıldığı ve kendisinden 150 bin avro istendiği iddia edilmişti.

Söz konusu suçlamayla ilgili Karim Benzema ve diğer sanıklar aleyhine 5 Kasım 2015 senesinde dava açılmış, Fransa Milli Takımı teknik adamı Didier Deschamps da bu sebeple Benzema'ya milli takım kadrosuna almamıştı. Deschamps, Cezayir asıllı Müslüman futbolcuyu kadroya almamasından ötürü, ırkçılık yaptığı eleştirilerin odağı olmuştu.

KAYNAK: TRT SPOR