Flaş karar! Futbolcular maskeyle sahaya çıkacak

Küresel salgın ilan edilen koronavirüs önemleri kapsamında Almanya Bundesliga'da mücadelelerde futbolcuların maske takarak oynanması olasılığının incelendiği ifade edildi.

Flaş karar! Futbolcular maskeyle sahaya çıkacak

Spiegel dergisinde yer alan haberde, Almanya Çalışma Bakanlığı İş Güvenliği Dairesinin, Alman Kulüpler Birliği (DFL) tarafından Bundesliga'nın yeniden başlaması konusundaki sağlık ve hijyen tasarısına ilişkin 3 sayfalık bir yazı hazırladığı ifade edildi.

Dergide yer alan yazıda Almanya Birinci Futbol Ligi maçların başlamasına olanak sağlanması için yapılan öneriler arasında sahada bulunan futbolcuların ve hakemlerin ağız ve burun bölümünü kapatmak için tıbbi maske takmaları istenildiği belirtilen yazıda, maskelerin kayması durumunda karşılaşmanın hemen durdurulması gerektiğine vurgu yapıldı.

Haberde, maskelerin değiştirilmesi için de her 15 dakikada karşılaşmanın kısa süreli durdurulması istendiği iddia edildi.

TEMASTA OLAN HERKESİ KARANTİNAYA ALMA ÖNERİSİ

Almanya Bundesliga'daki mücadelelerin yeniden başlaması için İş Güvenliği Dairesi tarafından yapılan diğer önerinin ise futbolcularla temasta olacak herkesin karantinaya alınması olduğu aktarılan haberde, futbolcular, teknik direktörler, sağlık elemanları ve futbolcularla doğrudan temasta bulunacak diğer kişilerin büyük bir otele yerleştirilmesi önerildiği de belirtildi.

Yazıda ayrıca, oyuncuların normal karşılaşma dışında gol sevinci gibi durumlarda sosyal temas kuralına uyulmasının istendiği, buna uyulmaması durumunda hakem tarafından uyarılmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Almanya Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamada, böyle bir yazının bulunduğunu, ancak bunun çalışma düzeyinde bir tasarı olduğunu ve Çalışma Bakanı Hubertus Heil'e henüz sunulmadığı ifade edildi.

Öte yandan Almanya'da 1. ve 2. futbol ligleri küresel salgın ilan edilen koronavirüs nedeniyle 30 Nisan'a kadar askıya alınmış durumda.

DFL Başkanı Christian Seibert, dün düzenlediği basın toplantısında kulüpler olarak liglerin başlaması için hazırlıklı olduklarını, ancak liglerin ne zaman başlayacağına ilişkin tarihin Alman hükümeti ve eyalet başbakanlarının vermesi gerektiğini ifade etmişti.

Başkan Seibert, karşılaşmaların başlaması durumunda bir dizi kurallar içeren sağlık ve hijyen tasarısının Alman Kulüpler Birliği tarafından hazırlandığını açıklamıştı.

Kaynak: Mynet Spor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER