Maçlar maske takarak mı oynanacak ?

Covid-19 salgını önemleri kapsamında Almanya'da Bundesliga müsabakalarının futbolcuların maske takarak oynanması olasılığının incelendiği açıklandı.

Maçlar maske takarak mı oynanacak ?

Alman Spiegel dergisinde yer alan habere göre, Almanya Çalışma Bakanlığı İş Güvenliği Dairesinin, Alman Kulüpler Birliği (DFL) tarafından Bundesliga'nın yeniden başlaması konusundaki sağlık ve hijyen tasarısına ilişkin 3 sayfalık bir yazı hazırladığı açıkladı.

Yazıda Bundesliga'daki maçların başlamasına imkan sağlanması için yapılan öneriler arasında sahada bulunan futbolcuların ve hakemlerin ağız ve burun bölümünü kapatmak için tıbbi maske takmaları istenildiği aktarılan haberde, maskelerin kayması durumunda karşılaşmanın hemen durdurulması gerektiği anlatıldı.

Haberde, maskelerin değiştirilmesi için de her 15 dakikada karşılaşmanın kısa süreli olarak durdurulmasının istendiği belirtildi.

Bundesliga'daki maçların yeniden başlaması için İş Güvenliği Dairesi tarafından yapılan diğer önerinin ise futbolcularla temasta olacak herkesin karantinaya alınması olduğu belirtilen haberde, futbolcular, teknik direktörler, sağlık elemanları ve futbolcularla doğrudan temasta bulunacak diğer kişilerin büyük bir otele yerleştirilmesi önerildi. 

Haberde ayrıca, oyuncuların normal mücadele dışında gol sevinci gibi durumlarda sosyal temas kuralına uyulmasının istendiği, buna uyulmaması durumunda hakem tarafından ikaz edilmesinin öngörüldüğü açıklandı.

Almanya Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamada, böyle bir yazının bulunduğunu, ancak bunun çalışma düzeyinde bir tasarı olduğunu ve Çalışma Bakanı Hubertus Heil'e henüz sunulmadığı duyuruldu.

Almanya'da 1. ve 2. futbol ligleri koronavirüs salgını sebebiyle 30 Nisan tarihine kadar kadar askıya alınmış durumda.

DFL Başkanı Christian Seibert, 23 Nisan'da düzenlediği basın toplantısında kulüpler olarak liglerin başlaması için hazırlıklı olduklarını, ancak liglerin ne zaman başlayacağına ilişkin tarihin Alman hükümeti ve eyalet başbakanlarının vermesi gerektiğini açıklamıştı.

Başkan Seibert, maçların başlaması hususunda bir takım kurallar içeren sağlık ve hijyen tasarısının DFL tarafından hazırlandığını söylemişti.

Kaynak : Goal.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER