Son Avrupa şampiyonu İngiltere, daha önce 8 kez bu turnuvada ipi göğüsleyen Almanya ile karşılaştı. Normal süresi 1-1 sona eren mücadelede kupayı ülkesine getiren isim 110'uncu dakikada attığı golle Chloe Kelly oldu. Yıldız oyuncu performansı kadar güzelliği ile de dikkat çekmeyi başardı ve en çok arananlar arasında kendine yer buldu. Peki, Chloe Kelly kimdir? Kaç yaşında ve hangi takımda oynuyor? Detaylar haberimizde.


Chloe Kelly kimdir?

Yedi kardeşin en küçüğü olan Chloe Kelly, çocukken nadiren ayağının dibinde top olmadan görüldü. 24 yaşındaki oyuncu, ilerlemesini beş erkek kardeşiyle sokak futbolu oynadığı biçimlendirici yıllara borçlu.

chloe-kelly
 

Başkentten gelen Chloe'nin profesyonel kariyeri, 2015 yılında Arsenal için oynadığı zaman başladı. Ancak, A takım fırsatları bulmak zordu, bu yüzden Manchester City'e kalıcı bir transfer yapmadan önce önce Everton'a geçti .

Everton'da geçirdiği süre boyunca, 2019-20 FA WSL sezonunda 12 maçta dokuz gol attı ve bu da kulübün tabloyu altıncı sıraya tırmanmasına yardımcı oldu. Londra doğumlu güzel oyuncu, ligin ayın oyuncusu seçildi ve aynı yıl bir ay daha kısa listeye alındı.

Chloe, Temmuz 2020'de Manchester City ile iki yıllık sözleşmesini açıkladı ve kısa bir süre sonra PFA WSL Yılın Takımı seçildi. Dişi aslan, Tottenham Hotspur'a karşı attığı golle takımı 4-1'lik galibiyete taşıdığında gelişmeye devam etti.

Futbola olan bağlılığı, takımın Chelsea'ye 3-1 yenilmesi sırasında birkaç gün sonra Manchester City'nin maçın tek golü için 73. dakikada penaltı vuruşunu çevirdiğinde ateşlendi. Ne yazık ki, 2021'de Chloe ön çapraz diz bağ sakatlığı geçirdiğinde felaket yaşandı.


Chloe'nin diz sakatlığı

Chloe, 2021'de Birmingham'a karşı 4-0'lık galibiyette iki gol atmıştı, ancak ikinci yarıda Rebecca Holloway ile bir çarpışmaya karıştı ve onun sahayı bir sedyede dizlikle terk etmesine neden oldu.

ACL yaralanması geçirdi ve 11 ay boyunca sahadan çıkmaya zorlandı, bu da Olimpiyatları kaçırdığı anlamına geliyordu. Neyse ki, İngiltere Euro 2022 kadrosuna girmek için zamanında toparlandı ve kupaya uzanan golü kaydetti.