Alptekin'den rüşvet istendi mi?

Rapora göre eski Uluslararası Atletizm Federasyonu Başkanı Lamine Diack’ın oğlu Papa Massata Diack"ın 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin'den doping sonuçlarını örtbas etmek için rüşvet istediği ve bunun IAAF Disiplin Yönetmeliği’ne aykırı olduğu belirtiliyor.

Alptekin'den rüşvet istendi mi?

Bunun yanı sıra raporda ayrıca ‘Biyolojik pasaportta tespit edilen dengesizlikleri örtbas edebileceklerini söylerek de suç işlemişlerdir" ifadeleri yer aldı. 

Raporda Alptekin'in kulübünden iki temsilci ile Diack'ın Monaco'daki bir otelde biraraya geldiği; Diack’ın doping sonuçlarını örtbas etmek için önce 650 bin; ardından da 350 bin Euro istediği; ancak teklifin reddedildiği yazıyor. 

Diack ile İstanbul'da gerçekleşen görüşmede ise Aslı'nın 100 ile 250 bin Euro arasında bir meblağı ödemeye razı olduğu ve bunun 35 bin Euro’sunu da peşin olarak verdiği paylaşıldı.

Ayrıca, Lamine Diack'ın Diamond Lig için Türkiye'den 5 milyon Dolar’lık bir sponsorluk talep ettiği; bunu alamayınca da 2020 Olimpiyat adaylığında İstanbul yerine Tokyo'yu desteklediği ifade ediliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER