Eşref Apak tarihe adını yazdırdı!

Türk atletizminin Olimpiyat madalyalı üç isminden biri olan Eşref Apak, Seyfi Alanya Atmalar Kupasında 77.56 atarak Tokyo barajını geçti ve beşinci kez Olimpiyat vizesi aldı.

Eşref Apak tarihe adını yazdırdı!

Milli atlet Eşref Apak, Türk atletizm tarihinde kariyerinde beşinci kez Olimpiyat´a gitme hakkı elde eden ilk isim oldu. Sekiz ay sonra ilk yarışına Mersin´deki Seyfi Alanya Atmalar Kupası´nda çıkan Apak, 74.29´luk atışla başladığı yarışmada ikinci hakkında 77.27´yi, ardından da 77.46´yı buldu.

Olimpiyat barajı olan 77.50´ye sadece 4 santim kala gelen bu derece stadyumdakileri heyecanlandırırken, soğukkanlığını koruyan Eşref, beşinci hakkında 77.56 yaparak Olimpiyat vizesini elde etti.

TARİHE ADINI YAZDIRDI!

İlk kez 2004 yılında Atina´daki Olimpiyat Oyunları´nda henüz 22 yaşındayken mücadele eden ve Olimpiyat ikincisi olan (Ivan Tikhon´un doping cezası sonrası bronz madalyası henüz gümüşe terfi edilmedi) Eşref Apak, ardından 2008, 2012 ve 2016 Olimpiyatları´nda da boy göstermişti.

Cahit Önel ile birlikte 4 Olimpiyat´a giden iki Türk atletten biri olan Eşref Apak, Ağustos ayında vize aldığı Tokyo Olimpiyat Oyunları´nda yarışması halinde atletizmde beş olimpiyatta yarışa çıkan ilk Türk atleti olarak tarihe geçecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER