İlke Özyüksel, Avrupa Şampiyonu

Türkiye’yi modern pentatlon branşı tarihinde olimpiyatlarda temsil eden ilk Türk sporcu olan İlke Özyüksel Avrupa Gençler Şampiyonası’nda yine kürsüdeydi. 21 yaşındaki milli sporcu daha önce gümüş ve bronz kazandığı gençlerde bu kez dünya rekoru kırıp altın madalyanın sahibi oldu.

İlke Özyüksel, Avrupa Şampiyonu

Eskrim, yüzme, binicilik, koşu ve atıcılık olmak üzere 5 branştan oluşa modern pentatlonda ülkemizi temsil nadide sporcularımızdan İlke Özyüksel, kariyerine yeni bir başarı daha ekledi.

Milli modern pentatlet, İspanya’da sona eren Avrupa Gençler Şampiyonası’nda toplandığı 1376 puanla hem dünya rekoru kırmış hem de altın madalyanın sahibi oldu.

21 yaşındaki sporcumuzu, Macaristan’dan Guzi Blanka 1366 puanla ikinci sırada takip etti. Rus Fraltsova Kseniia ise 1356 puanla üçüncülük kürsüsüne çıktı.

İlke böylece gençler kategorisinde üst üste 3 yıl boyunca kürsüde kaldı. Milli sporcumuz daha önce 2016 Avrupa Gençler’de 2., 2017 Avrupa Gençler’e 3. olmuştu.

İlke Özyüksel daha 19 yaşındayken, 1912’den bu yana olimpik branş olan modern pentatlonda ülkemizi 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda temsil eden ilk Türk sporcu unvanını alırken büyüklerde de 2016 Avrupa Şampiyonası üçüncülüğünü elde etmişti.

İlke ayrıca bu sezon yer aldığı Dünya Kupası ayaklarında kürsüye çıkma başarısı gösterdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER