Rio'da Yarışacak 96 Sporcunun 43'ünü Turkcell Destekliyor

Önümüzdeki Ağustos ayında düzenlenecek Rio Olimpiyat Oyunları'na katılacak milli sporcuların yaklaşık yarısı Turkcell tarafından destekleniyor.

Rio'da Yarışacak 96 Sporcunun 43'ünü Turkcell Destekliyor

Önümüzdeki Ağustos ayında düzenlenecek Rio Olimpiyat Oyunları'na katılacak milli sporcuların yaklaşık yarısı Turkcell tarafından destekleniyor. Rio vizesi alan 96 sporcunun 43'ünün sponsorunun Turkcel olduğu açıklandı.

Turkcell Kurumsal İletişim Direktörü Engin Gedik, 14 yıldır spora destek olduklarını belirtirken, "Biz sadece futbolun değil diğer olimpik sporların da tutkunuyuz. Sadece bu yıl futbol, basketbol, atletizm, yüzme ve görme engelli sporlar için 25 milyon TL bütçe ayırdık." dedi.

Türk futboluna Turkcell olarak 2002 yılından beri destek olduklarını da belirten Gedik, Turkcell'in, yalnızca futbolun değil Türk sporunun gelişmesi için de önemli adımlar attığını ifade ederek, " Turkcell sadece bu yıl ana sponsoru olduğu futbol, basketbol, atletizm, yüzme ve görme engelli sporlar için yaklaşık 25 milyon TL'lik bir bütçe ayırdı." diye konuştu.

Engin Gedik, Milli Takım ile omuz omuza yürümeye 2002 yılında başladıklarını yinelerken, "14 yıldır Milli Takımımızın ana sponsoru olmaktan hep gurur duyduk. Bu süreçte başarıya veya başarısızlığa odaklanmadan her zaman Türk futbolunun yanında olduk. Biliyoruz ki inişler mümkün ama desteğimizle Dünya üçüncülüğü de Avrupa Şampiyonası yarı finali de mümkün. Bunları hep yaşadık ve desteğimiz de her zaman devam edecek." dedi.

"TÜRK FUTBOLUNA HER ALANDA DESTEK VERİYORUZ"

Turkcell-Türk futbolu işbirliğinin en üst kademede devam ettiğini ifade eden Gedik, Süper Lig'e isim sponsorluklarının yanı sıra yaptıkları diğer yatırımları ise şöyle sıraladı:

"Anadolu takımlarının formalarında var olmamız, halen devam eden Süper Lig İletişim ve Teknoloji desteğimiz, Kulüpler Birliği Vakfı'na olan ana sponsorluğumuz, Süper Kupa'ya adımızı vermemiz ve 2009'dan bu yana Görme Engelliler Ligi ' Turkcell Sesi Görenler Ligi'ne olan katkımız, futbolumuzun büyümesi yönünde atılmış adımlardır.

2002'den beri Türk futboluna 400 milyon TL, Anadolu kulüplerine bu miktarın 100 milyon TL'lik bölümünü destek olarak verdik. Türk futboluna katkı sağlamaya devam edeceğiz."

"TÜRK SPORUNUN GELİŞMESİNE KATKI SAĞLIYORUZ"


Ancak Turkcell için tek önceliğin futbol olmadığını, kendilerini 'Spor tutkunları' olarak değerlendiren Engin Gedik, "14 yıldır ana sponsoru olduğumuz A Milli Basketbol Takımımızla olan işbirliğimizi 2019 yılına kadar uzattık." diyerek şöyle devam etti:

"İkinci kez Olimpiyat Oyunları'nda yer alma başarısını gösteren Milli Kadın Basketbol Takımızın da yine ana sponsoru olarak haklı bir gurur yaşıyoruz. Türkiye'nin en önemli uluslararası organizasyonlarından biri olan Bosphorus Cup'a ve Golf Turnuvası'na ismimizi vermek bizi onurlandırıyor.

Ayrıca dünyanın en önemli yarışları arasına girmek için artık zaman sayan Türkiye Bisiklet Turu'na bu yıldan itibaren destek vermeye başladık. Türkiye'nin barış temalı ilk maratonu olan Gelibolu Maratonu'na da ismimizi verdik. Sporun her dalına destek olmak bizim için çok önemli."

"YÜZME VE ATLETİZM DESTEĞİ ARTARAK DEVAM EDİYOR"

Türk sporunun gelişmesi için olimpik sporların temeli sayılan yüzme ve atletizme desteğini artırarak devam ettiren Turkcell, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın himayesinde, 2020 Olimpiyat Oyunları hedefiyle, toplam 28 milyon TL'lik yatırım yaptı.

Bunun karşılığını ise Türk sporunun, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na gidecek kafilede görmeye başladığını belirten Gedik, "Bu destek sayesinde yüzmede, 3 yılda lisanslı sporcu sayısı 18 binden yaklaşık 38 bine yükseldi. Turkcell'in kurduğu Türkiye'nin ilk sertifikalı Yüzme Öğrenme Sistemi sayesinde 40 ilde 34 bin çocuk da doğru yüzmeyi öğrendi." diyerek, çalışmalarını şöyle sıraladı:

"Ayrıca yine bu yatırımlar sayesinde Türkiye erkeklerde ilk kez A Barajı'nı aşarak olimpiyat oyunlarına yüzücü yollamayı başardı. Michael Phelps'in antrenörü olarak bilinen, dünyanın en önemli yüzme koçu Bob Bowman'la yapılan işbirliğinin oluşturulması sayesinde Nezir Karap, Türkiye'yi Brezilya'da temsil etme hakkı kazandı. Viktoria Zeynep Güneş ise 4 dalda barajı aşarak Türk yüzmesini Rio'da temsil etme hakkını elde etti.

Turkcell'in desteğiyle atletizmde ise 29 sporcumuz Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı elde etti. Bu başarılarda Turkcell'in de payının büyük olduğunu unutmamak gerek. Turkcell Olimpik Yüksek Performans Merkezleri sayesinde elit kategoride mücadele edecek sporcu sayısının artmasına ön ayak olduk. Türkiye'den olimpiyat vizesi alan 96 sporcudan 43'üne, 67 paralimpik sporcudan 8'ine Turkcell olarak biz destek veriyoruz.

Bizim için sporun yeri çok ayrı ve önemli. Olimpiyat Oyunları her sporcunun olduğu gibi bizlerin de rüyası. Dolayısıyla olimpiyat yolunda verebileceğimiz en büyük desteği Türk sporunun hizmetine sunmak istiyoruz. Omuz verdiğimiz sporların da dışına çıkmak, bütün Türkiye Olimpiyat Takımı'nın yanında olmak istiyoruz. Çünkü biz bir Olimpiyat hayali kurduk. Bu hayale birlikte inandık, birlikte çalıştık ve şimdi de Rio'da bütün spor dallarının yanında olmak istiyoruz. Zaten Turkcell olarak spor bizim için olmazsa olmaz. Bunu gelen bir çatıda birleştirmek Türk sporuyla olan ilişkimizi daha da geliştirmek istiyoruz." 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER