21 Kasım'da başlayacak 2022 Katar Dünya Kupası için FIFA'dan açıklama geldi. 

FIFA'nın resmi internet sitesinden yapılan duyuruya göre, Rusya'daki 2018 FIFA Dünya Kupası'nda VAR teknolojisinin başarılı olmasının ardından, 2022 Dünya Kupası'nda da ilk kez yarı otomatik ofsayt teknolojisi kullanılacak. 

Yarı otomatik ofsayt teknolojisi nasıl çalışacak?

Yapılan açıklamada, yarı otomatik ofsayt sisteminin nasıl işleyeceğine dair bilgiler de verildi. Stadyumlara yerleştirilecek 12 kamerayla futbolculardan alınacak veriler ve topun hareketleri sisteme aktarılacak. Turnuvada kullanılacak topun içine yerleştirilen sensör, video operasyon odasına saniyede 500 kez top verisi gönderecek. Uzuv ve top izleme verilerini birleştiren yapay zeka teknolojisi, ofsayt pozisyonunda olan bir hücum oyuncusu tarafından top alındığında VAR odasına ofsayt uyarısı yapıyor. Maçın hakemine bilgi verilmeden önce VAR hakemleri manuel olarak çizgileri inceleyerek kararı onaylıyor ve hakeme bilgi veriyor. FIFA bu işlemin sadece birkaç saniye içinde gerçekleştiğini belirtiyor. 

Ayrıca detaylı bir 3D animasyona dönüştürülen pozisyon stadyumdaki seyircilere ve ekranlara her açıdan gösteriliyor. Sistem daha önce farklı FIFA turnuvalarında başarıyla denenmiş. Semi-automated-offside

2018'de VAR, 2022'de ofsayt

Konuya ilişkin açıklama yapan FIFA Başkanı Gianni Infantino, "FIFA, 2018'de Dünya Kupası'nda VAR sistemini kullanarak cesur bir adım attı. Yarı otomatik ofsayt sistemi, VAR sisteminin tüm dünyadaki gelişimine yardımcı olacak" dedi.

FIFA Hakem Komitesi Başkanı Pierluigi Collina ise, "VAR, futbola çok olumlu bir etki yaptı ve çok sayıda hatanın önüne geçti. Yarı otomatik ofsayt sisteminin de bunu daha ileriye taşıyacağını inanıyoruz" ifadelerini kullandı.