Deprem faciasının ardından olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen şehirlerimizde hayat dururken futbolda birçok takımımız da lige devam edememe kararını verdi.

TFF de söz konusuolan takımların önümüzdeki sezon hakları saklı kalmak kaydı ile bu sezon ligden çıkarılacaklarını açıkladı. Bu durum ile birlikte son zamanlarda özellikle Süper Lig’de “Çekilen kulüplerin daha önce oynadıkları maçların skorları yok sayılmalı mı yoksa sayılmamalı mı?” tartışmaları gündemdeki yerini alıyor. Özellikle Beşiktaş'ın Lig’den çekilme kararı alan Hatayspor ve Gaziantep FK’nın bütün sezon boyunca karşılaştıkları mücadelelerni geçersiz sayılması yönünde öneri olarak sunduğu biliniyor.

Hatayspor ve Gaziantep FK’nın ligden çekildikten sonra TFF, iki kulübün geçmiş karşılaşmaların aynı şekilde kalacağını, kalan maçlarda ise rakiplerinin 3’er puan vereileceğini ifade etmişti. Beşiktaş ise TFF’nin bu kararına tepki gösterdi.

 Başkan Ahmet Nur Çebi geçen günlerde Lig radyoya verdiği röportajda “Birileri gitmiş onlarla deplasmanda oynamış. Puan anlamında her kulüp mücadelede ediyor. Siz kalkar da şimdi iki maçını Antep’te deplasmanda oynamış bir takımla, iki maçını sahasında oynamış bir takımın almış olduğu puanların ligin tescilinde, sonunda adil olduğunu düşünebilir misiniz? Bence hayır. Bence yok kabul edilmeli” şeklinde konuşmuştu.

Beşiktaş Futbol Şube Sorumlusu Emre Kocadağ da Hürriyet gazetesine verdiği özel röportajda, taleplerinde haklılık paylarının olduğunu ifade etti.

Kocadağ şu açıklamada bulundu; “UEFA’nın kesin açıklaması var sanırım bunu da hem futbol federasyonumuz hem de kulüplerimiz en ince detayına kadar biliyorlardır. Burada şu var, UEFA bu tür afet durumlarında çekilecek takımların tüm puanlarının silinmesini önerirken kesin kararı ülke futbol federasyonlarına bırakıyor. Biz bu konuda haklıyız” 

Beşiktaş'ın bu konu için Federasyon ile temasta olduğu, başka takımların da siyah beyazlılar ile aynı hassasiyette oldukları bilgisi edinildi. Alınıab mevcut karara göre Hatay ve Gaziantep kalan karşılaşmalarda 3-0 mağlup sayılacak.

Beşiktaş'ın bu konudaki raporu ise, Şampiyonlar Ligi Yönetmeliği. Söz konusu yönetmeliğin 28. maddesinin 3. fıkrasında “Bir kulüp, grup maçlarını tamamlamadan diskalifiye edilir veya bir sebepten dolayı çekilirse tüm maçlarının sonuçları geçersiz sayılır” 

Ligden çekilen ekiplerin büün karşılaşmalarının geçersiz sayılması gerektiğine ilişkin ağırlıkla Beşiktaş tarafı bu maddeyi örnek olarak verse de TFF ulusal liglerin düzenlenmesinde FIFA ve UEFA’dan fikir alabilir faakt asıl kararı kendisi verir. TFF Statüsü kapsamında hazırlanmış olan Futbol Müsabaka Talimatı ve Süper Lig Statüsü de aynı hükümler içeriyor.

FIFA NE DiYOR?

FIFA Statüsü Uygulama Yönetmeliği 10. maddeye göre ulusal liglerde düzenlemenin üye Federasyonca yapılacağı ifade edilmektedir.

UEFA NE DiYOR?

UEFA da madde 51 ile FIFA ile benzer düzenlemeye yer vermiştir. FIFA ve UEFA, üye Federasyonlara ulusal liglerin düzenlenmesi için serbestlik hakkı tanıdı.

KAYNAK: HÜRRİYET / İSMAİL ER