İsviçre Başsavcılığı, eski FIFA Başkanı Sepp Blatter ile 2018 ve 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği sürecinde "kara para aklandığı ve suç teşkil edecek şekilde kötü yönetildiği" gerekçeleriyle FIFA'ya açtığı soruşturmanın en az 5 yıl süreceğini açıkladı.

İngiliz basınına açıklamalarda bulunan İsviçre Başsavcılığı Sözcüsü Andre Marty, Blatter ile 2018 ve 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak ülkelerin belirlenmesi sürecinde FIFA'ya açılan soruşturma hakkında konuştu.

İncelemelerin çok boyutlu, karışık ve detaylı olduğunu vurgulayan Marty, "Soruşturmanın sonlanarak mahkeme aşamasına gelinmesi için en az 5 yıl daha gerekecek" değerlendirmesinde bulundu.

Soruşturmada adı geçen kişilerin yasal açıdan suçlanabilmesi için önlerinde uzun bir yol olduğunu söyleyen Marty, "Kesin bir tarih vermek çok güç. Soruşturmada, hala bilgileri analiz etme aşamasındayız. Özellikle 2018 ve 2022 Dünya Kupası için yeni bir dosya açılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Marty, soruşturmada çalışan çok sayıda yetkili olduğunu ve araştırmanın derinleştikçe çok boyutlu bir hale geldiğini de belirtti.

Blatter'in 5'inci kez adaylığını koyduğu, 29 Mayıs'ta düzenlenen 65. FIFA Kongresi'nin iki gün öncesinde aralarında FIFA başkan yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo'nun da yer aldığı birçok üst düzey yetkili, 150 milyon doların üzerinde rüşvet aldıkları iddiasıyla gözaltına alınmış, olayın birkaç saat sonrasında ise 2018-2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği sürecinde "kara para aklandığı ve suç teşkil edecek şekilde kötü yönetildiği" gerekçeleriyle İsviçre Başsavcılığı tarafından FIFA'ya soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturmadaki suçlamalar kapsamında, Blatter'den 2 milyon İsviçre Frangı aldığı iddia edilen Platini'nin konu hakkında bilgisine başvurulmuştu. Blatter ve Platini'ye, FIFA tarafından 90 gün futboldan men cezası verilmişti. İki spor adamı da 26 Şubat 2016'da İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak FIFA başkanlık seçimi öncesinde cezalarını tamamlamış olacak.