Kendine has anlatımıyla yıllardır futbol spikerliği yapan Ercan Taner’i arıyoruz. İçimizden biri gibi o. Futbolseverlerin hafızalarına maç anlatımı esnasında birçok replik kazandırmıştır. Bu repliklerin maç sırasında doğaçlama olarak geliştiğini söylüyor kendisi.

Galatasaray’ın şampiyonlar ligi grup maçında İstanbul’da Sneijder’in Juventus’a attığı gol sonrası ‘Allahımmmmm gollllll, Türkiye ayakta, İstanbul ayakta...’ sözleriyle o an seyircilerin ve ekrandaki futbolseverlerin gol sevincindeki hislerini yaşamış ve yaşatmıştır Ercan Taner. Yakın zamandaki bu replik hafızalarda yer edinmiştir.

Ercan Taner Kimdir?

1964 Ankara doğumludur. Kendisi Boşnak asıllıdır. Meslek hayatına 18 yaşında başlamıştır. Yarattığı tarz ile futbol maçlarının aranan spikeri oldu. Ercan Taner, yüzlerce derbi, efsane maçların efsane spikeri olmuştur.

Bir ara spikerliği bıraktığını açıklayan Ercan Taner, şuanda başka bir platformda maç anlatımna geri dönmüştür. Kendi ağzından maç hikayerini dinlemek , o anı tekrar yaşıyormuş gibi anlatım becerisini  göremk, duymak başka bir tat.

2022 Dünya Kupası’nda Neden Ercan Taner Yok?

Bilindiği üzere 2022 Dünya Kupası Katar’da düzenleniyor. Dünya kupası tüm maçları şifresiz olarak TRT ekranlarında. Zatn ülkemizde şifresiz maç yayını yapan bir TRT var bir de Aspor. Bu kanallarda da iyi maç anlatan spikerler var ama bir Ercan Taner yok. Ölü bir maçı bile canlandıran spiker.

Çoğu futbolsever bir futbol maçı sonrasında özellikle spikerlerin yetersizliğinden dolayı sosyal paylaşım sitelerinde eleştiri haklarını kullanıyor. Bir maçı canlı tutan da seyiriciyi maçın içine sokan da spikerdir. Maç kötü, spiker ondan kötü.

Bir maç öncesi fragmanda, maçı Ercan Taner’in anlatacağı belirtildiği zaman; o maçı bir kişi izleyecekse bu fragmandan sonra bu sayı beş oluyordu. Böyle bir spiker Ercan Taner.

Dünya Kupası’nda Ercan Taner’i Görür Müyüz?

Dünya Kupası’nın havası bir başka oluyor. Şimdiye kadar 4 yılda bir yaz aylarında düzenlenen dünya kupası, bu sene iklim şartlarından dolayı Katar’da sonbahar-kış mevsiminde oynanıyor.

Bir Brezilya-İspanya maçını Ercan Taner anlatsa güzel olmaz mı? Ya da final maçını ona verseler. Böyle bir destek oluşturulsa, daha efsane maçlar izlesek; hafızalarımızda para değil de futbol zevkleri kalsa.

Yazımızın sonunda dillere pelesenk olmuş Ercan Taner’in şu repliklerini hatırlayalım:

Hagi hagi hagiii

Sergen attı şampiyonluk geldi

Meireles Meireles koçum benim

Ekranda bir dünya kupası maçı anlatan Ercan Taner görmek dileğiyle.