A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın tecrübeli başantrenörü, Ergin Ataman, Ömer Faruk Yurtseven'in aday kadro davetini reddetmesine dair dikkat çeken ifadeler kullandı.

Milliyet Gazetesi'ne konuşan Ergin Ataman, A Milli Basketbol Takımı'nın Avrupa Şampiyonası'ndaki en genç takımlardan birisi olacağını söyledi.

Türkiye’nin kadrosunda NBA oyuncuları Cedi Osman ve Furkan Korkmaz’ın yanında Avrupa’nın en iyi oyuncularından Shane Larkin de yer alıyor. Anadolu Efes‘te de Larkin ve Vasilije Micic gibi yüksek profilli oyuncularla çalışma deneyimi elde eden Ataman, takımdaki top kullanma dağılımına değindi:

"Bütün takımlarda bu var. Şampiyonluğa oynayan takımların kadrosuna baktığımızda her takımda 3-4 tane çok dominant, skor gücü yüksek isim var. Onun için biz oyun düzenlerini iyi kurgulayıp, maçın içinde top paylaşımını iyi yapıp, o anda hangi oyuncu daha formdaysa ve rahatsa topu ona kullandırıp, diğer oyuncuları yardımcı oyuncu gibi görevlendirip bir sistem belirleyeceğiz."

"Tabii ki onların da kimin ne yaptığından çok maçı kazanmaya odaklanması gerek. Bunu Anadolu Efes‘te başardık. Zaten bir oyuncunun öne çıkmasıyla belki orta sınıf maçları kazanırsınız ama üst düzey rakiplere karşı kazanmak için bizim tüm oyuncularımızın katkısına ihtiyacımız olacak."

Ergin Ataman’a Türk oyuncuların daha fazla şans bulmasına yönelik bir önerisi olup olmadığı soruldu:

"Şu anda çok geç. Kulüpler Birliği ile toplantılar yapıldı. Bu konuda benim Federasyona bir sitemim var. Ben A Milli Takım’ın başına yeni geldim. Çok yoğun bir sezonun ardından geldim ve çok fazla müdahalede bulunamadım. Ama bence Türk oyuncuların durumları konuşulacaksa en başta A Milli Takım antrenörünün görüşü alınmalıydı. Ondan sonra o görüşü değerlendirecek olan tabii ki TBF Yönetim Kurulu’dur ama benim görüşüm alınmadı."

ergin

"Biraz sitemkarım ama biraz da Euroleague Final Four, Türkiye finalleri derken yaşanan tempoda anlayabiliyorum. Bana göre bu çocukların takımlarında daha fazla oynayacakları modellerin mutlaka uygulanması lazım. Geçmişte bu uygulandı ve o dönemde çok önemli yıldızlarımızın yetiştiğini, hem NBA ve Avrupa’da oynadıklarını hem de milli takıma madalyalar kazandırdıklarını gördük."

"Avrupa Kupaları’nda global bir mücadele var ve takımların 6-7 yabancı oynatması normal. Ama kendi ligimizde 5 yabancılı takımlarda bile o 5 yabancının 38 dakika sahada kalması, Türk oyuncuların sürelerinin çok az olması anlamsız. Sahaya 12 kişilik kadroda kaç yabancının bulunması önemli değil. 6 olsun, 7 olsun ama sahada olan beşlerde 1 ya da 2 Türk oyuncu bulunursa o zaman Türk basketbolu fayda sağlar."

Ergin Ataman, Türkiye Ligi’nde 3+2 veya 4+1 kuralı olması gerektiğini vurgularken, "Çünkü ben Gençler Ligi’nden A Milli Takımımız’a oyuncu yetişeceğini düşünmüyorum. Şu anda Avrupa ikincisi U 18 Milli Takımımız’dan hangi oyuncuyu A Milli Takım’a alabiliriz! Ama geçmişte Hidayet gibi, Ömer gibi, Hüseyin gibi isimler 18 yaşında A Milli Takım’a girdiler. Çünkü kendi takımlarında oynayabiliyorlardı" dedi. 

Ömer Faruk Yurtseven, aday kadroda yer almasına rağmen EuroBasket 2022’de yer alamayacağını söyleyerek takımdan ayrılmıştı. Daha önceden bu konuda açıklamalar yapan Ataman, bir kez daha Ömer Faruk’a değindi:

"Karşılıklı konuşularak alınan bir karar yok burada. Oyuncunun menajeri Miami’de kalması gerektiğini ve kendi profesyonelliği için bu şampiyonada oynamayacağını net olarak belirtti. Bu sistem içinde Ömer’in yeri ne olur diye de konuşulmadı. Kaldı ki bu sistemde Ömer’in yeri çok önemliydi. İngiltere maçı farklıydı. Ama şu anda Larkin, Furkan ve Cedi gibi üç silahşörün olduğu bir kadroda, pota altını karartacak atlet bir isim bizim 1 numaralı uzunumuz olabilirdi. Ama bunları konuşamadık bile. Biz kadroyu açıkladık, o zaman bir haber geldi."

ömer faruk

"Ben bunu hiç beklemiyordum bile, yoksa daha önce konuşup, ona rolünü anlatıp, ikna etmeyi deneyebilirdik. O kadar normal ilerliyordu ki her şey. Sezon içinde Mehmet Okur onunla ilgileniyordu, konuşuluyordu ve bana gelen haberler hep büyük bir keyifle oynayacağı yönündeydi. Oynamayacağı haberi geldikten sonra benim kızdığım onunla temas edememek oldu. Yardımcı antrenörlerimiz Mehmet Okur ve Hakan Demir’e ısrarla siz konuşun önce sonra beni konuşturun dedim ama ne mesajlara ne aramalara yanıt verdi. Ben gidip Amerikalı menajerle hiçbir şekilde oyuncu pazarlığı yapmam."

"Kapıyı tamamen kapatma fikrinde değilim. Bu şampiyonada bile benim kapım açık. Gelir özür diler, ‘menajerim beni etkiledi ama bu takımın bana ihtiyacı olduğunun farkındayım, ben geliyorum’ desin, yarın onu kadroya alırım. Çünkü bu çocuk, İngiltere maçında fedakarlık yapıp oynadı, o maçta kurallar gereği oynamayabilirdi ama bizimle oldu. Sonra ne oldu onu anlayamadım. Benim bu kadar iyi niyetli davranışıma karşı tamamen vurdumduymaz davranıp, ‘Benim için Miami daha önemli. Ben istediğimde gelip oynarım derse de o kapı kapanır. Canı istediğinde gelip oynayamaz."

Başlangıçta A Milli Takımı’nın açıklanan geniş kadrosunda Scottie Wilbekin de yer alıyordu. Ataman, bu konu hakkında da şu cümleleri kullandı:

"Bu takımda 1 yıldır zaten Larkin tercih edildi ve takıma monte edildi. Wilbekin, Maccabi‘deyken, Larkin’de sıkıntı olsa da kulübü yollamıyordu, tıpkı Sertaç’a Barcelona’nın izin vermemesi gibi. Ancak artık Wilbekin de Türkiye’de ve Türk statüsünde oynayacak, daha önce milli formayı da giydi. O yüzden biz kadroya yazdık ve şu anda Avrupa Şampiyonası’nın 24 kişilik kadrosunda da var."

"Allah korusun, Larkin bir şanssızlık yaşar, oynayamaz ki geçen sene bunu gördük… Wilbekin de Avrupa’daki en iyi oyun kuruculardan biri. Bunu tartışmak bile anlamsız. Bu yüzden bir sıkıntı yaşamamız durumunda hemen kendisini kadromuza dahil ederiz. Bu gerek bu dönemde, gerekse de sezon içinde oynanacak Dünya Kupası elemelerinde bizim için bir garanti."