Ataman "Yeni bir sezona başlıyoruz. Tabii ki hedeflerimiz büyük, rakiplerimiz her kulvarda güçlü. Bu sezon gerek Türkiye Ligi’nde gerek ise EuroLeague’de çok büyük bir mücadele olacağını düşünüyorum. Biz de takımda geçtiğimiz yıllara oranla bir değişime gittik sezon başında. Yeni 5 tane oyuncumuz var. Onları takımda hazırlık döneminde iyi monte ettiğimizi düşünüyorum. Pazar günü Galatasaray ile lig sezonunu açacağız. Önümüzdeki cuma günü de Kızılyıldız ile EuroLeague sezonunu açacağız. Yoğun bir maraton bizi bekliyor. Hedeflerimiz aynı, bundan sonrasına adım adım bakacağız" dedi.

Ataman, "Larkin’in ne zaman döneceği tam olarak belli değil. 15 Ekim’de Amerika’da ameliyatını yapan doktora kontrolü var. Tam 1 ay olmuş oluyor. Kasım ayının sonuna doğru ancak maç oynayacak duruma geleceğini düşünüyoruz. Bir transfer yapıp yapmayacağımız konusunda pazartesi günü yönetim kuruluyla değerlendireceğiz. Biz şu anda bakıyoruz, kim var boşta diye. Larkin’in boşluğunu dolduracak bir oyuncu bulursak bunu değerlendirebiliriz. Ben yönetime raporumu vereceğim" ifadelerini kullandı

Takımdaki yerli rotasyonuyla ilgili yorum yapan Ataman, "EuroLeague ve Türkiye Ligi’ni ayrı değerlendirmek gerekiyor. EuroLeague’de kim iyiyse o oynar. Herhangi bir Türk oyuncu, Fransız oyuncu, Sırp oyuncu bizim için fark etmez. Geçmiş dönemlerde bu takımda ciddi rol alan Türk oyuncular oldu, Sertaç Şanlı gibi. Bu tarzda görev verdiğimiz yerli oyuncularımız da iyi performans alırsak, EuroLeague’de de onları değerlendiririz. Bu sezon Yiğitcan ayrıldı, rotasyonda önemli bir oyuncuydu. Buna mukabil Egehan’ı ilave ettik. Geçen yıla göre bir eksik ya da fazlamız olduğunu düşünmüyorum. Mevki olarak bir değişiklik oldu. Türkiye Ligi’nde biz yerli oyuncularımızı geçen yıl oldukça sık kullandık. Gene Türkiye Ligi’nde kullanacağız. Hedefi EuroLeague’de şampiyonluk olan bir takımda kim iyiyse o oynar. Bunu da değerlendireceğiz"  ifadesinde bulundu.

Ataman  "Özellikle bu sezon EuroLeague’de çok büyük bir hareketlilik oldu. Takımlar kadrolarında ciddi olarak revizyona gitti. Tüm takımların hedefinde olan bir takım konumundayız. Biz de geçtiğimiz sezonla alakalı bazı önemli değişiklikler yaptık. Yönetim ciddi anlamda fedakarlıkta bulundu. Micic ve Larkin’i takımda tutmayı başardık. Clyburn, Zizic ve Polonara gibi EuroLeague için önemli oyuncular transfer ettik. Türkiye Ligi’nde en beğendiğimiz oyunculardan olan Mbaye’yi aldık. Çok büyük bir rekabet olacağı ortada. Bizim yapmamız gereken en önemli şey, biz geçen sezon EuroLeague’e kötü başladık, zor toparladık. Bu sezon iyi başlamak istiyoruz. Larkin’in olmayacak olması bir dezavantaj ama bunu mazeret olarak görmeyeceğiz. Avrupa basketbolunda, EuroLeague’de hiçbir kulübün başaramadığı 3 yıl üst üste şampiyonluk unvanını almak istiyoruz." açıklamasını yaptı.

FIBA ile EuroLeague arasındaki çekişme sürecinin ardından geçtiğimiz günlerde FIBA’nın milli takım pencere maçlarıyla alakalı bir adım atmasını değerlendiren tecrübeli çalıştırıcı, "Burada FIBA’nın bir yaklaşımı olmuş, ben de dün haber aldım. EuroLeague de bir yaklaşımda bulunup milli maçların olduğu haftalarda perşembe-cuma maçlarını çarşamba-perşembeye çekerse, en azından maçlar çakışmamış olur. Bana göre olumlu bir gelişme, yıllar sonra bir adım atılmış. Daha net adımlar da atılabilir. Bunu çözüme kavuşturmak çok zor değil. Burada tabii ki milli takımlar da çok önemli. Dünya Kupası elemelerinde son dört maça gelindi. Çok kritik bir dönemeç. O açıdan ben FIBA’nın bu yaklaşımını olumlu buluyorum. EuroLeague de maçları hatta keşke salı-çarşambaya çekse, milli arada herkes rahatlamış olur. Olumlu bir gelişme olarak görüyorum" dedi.

Ataman, "Bu transferleri biraz da hücumda çeşitlilik kazanmak için yaptık. Takımlarda çok ciddi bir adam değişme savunması başladı. Onun için sırtı dönük oyunlardan daha bir 5’e 5, yarı saha oyunumuzu da çeşitlendirmemiz gerektiğini gördük. Alan paylaşımını daha iyi yapmamız lazım, oyuncuların daha çok alışmaları lazım. Ben bu sezon kadromuzun daha kapasiteli, daha geniş ve hücum çeşitliliği olarak daha iyi olduğunu düşünüyorum" dedi.

2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası Son 16 Turu’nda Türkiye’nin Fransa ile oynadığı maçın ardından başta Cedi Osman olmak üzere birçok oyuncuya haksız eleştirilerde bulunulduğunu kaydeden Ergin Ataman "Fransa maçından sonra ben çok uzun bir süre konuşmadım, kamuoyunda özellikle bazı oyuncularımız özelinde, özellikle de Cedi Osman üzerinde çok ciddi bir eleştiri ve yıpratılma yaşandı. A Milli Takım’da görev yapan tüm oyuncularımız, EuroBasket boyunca müthiş bir mücadele sergilediler. Takımımızın en önemli parçası Larkin’in daha ilk maçta elinden ciddi şekilde sakatlanması, Gürcistan’da kalan 4 maçı sakat sakat oynaması, daha sonrasında İspanya maçında çekilen MR sonucunda Fransa maçında oynayamamasına rağmen, takımımızın Fransa gibi finalist bir takım karşısında göstermiş olduğu mücadele, karakter bence tüm Türk sporseverlerin gurur duyması gereken bir karakterdi. Bunu tüm takım olarak sağladık. Cedi Osman’ın maçın bölümünde 2 faul atışı kaçırması herkesin başına gelebilecek bir şey. 2 gün sonra İtalya’nın en iyi oyuncusu Simone Fontecchio da 2 faul atışı kaçırarak İtalya’yı madalyadan etmiş oldu. Topun kenardan çıkartılırken top kaybı yapılıyorsa oyuncuya bağlayamazsınız, bunun sebebi teknik ekiptir. Fransa maçını teknik olarak çok iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Hiç kimse Türk Milli Takımı’nın Fransa’yı yeneceğini  düşünmüyordu, biz buna çok yakındık. Hep birlikte maçın son saniyelerinde bir hata yaptık, belki de hiç kimseye inanmadığımız madalyadan, şampiyonluktan etti bizi o hatalar. Başta Cedi Osman olmak üzere, turnuva boyunca, kamp boyunca çalışkan şekilde Türk Milli Takımı’nın başarısı için ter döktüler. Hiçbir oyuncumuzu bu şekilde karalamaya hakkımız yok. Oyuncularımıza sahip çıkmamız lazım. İlk maçtan itibaren oyuncularımız eleştirilmeye başlanıyor. Bir sinerji yaratmamız gerekiyor. Negatif düşünceyle bir yere varamayız. Elimizde 24 yaş ortalaması olan bir Türk basketbol takımı var. Bundan sonraki 2025 Avrupa Şampiyonası’nda bu takımın madalyaya ulaşacağını düşünüyorum." dedi.