2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı (EURO 2032) düzenlemek adına İtalya ile ortak adaylığını ilan eden Türkiye'nin ev sahipliği hayali gerçeğe dönüşüyor.

UEFA'nın yarın açıklayacağı 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ev sahibi ülkeleri kararı öncesinde hazırlamış olduğu dosya haberlerin ilk kısmında, Türkiye'nin EURO 2032 adaylık süreci ve önceki adaylık başvuruları incelendi.

Daha öncesinde 7 defa Avrupa Şampiyonasına aday olan lakin ev sahipliği hakkı kazanamayan Türkiye, 2032'De İtalya ile beraber Avrupa futbolunun en büyük organizasyonunu gerçekleştirecek.

EURO 2032 için sadece Türkiye ve İtalya adaylık başvurusu yapımıştı. İtalya Futbol Federasyonundan, Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) Temmuz'da yapılan teklifle iki ülke ortak aday olma kararı verdi ve çekişme ortadan kalkmış oldu. EURO 2032 ev sahipliğine tek aday Türkiye ve İtalya ortaklığı oldu.

UEFA da iki ülkenin EURO 2032'yi ortaklaşa gerçekleştirme başvurusunun değerlendirileceğini açıklamıştı. Yarın İsviçre'nin Nyon şehrindeki UEFA Yönetim Kurulu Toplantısı'ndan sonra resmen açıklanacak.