Avrupa'ya İtalyan damgası

İstanbul'da 19-21 Mayıs'ta düzenlenecek Dörtlü Final organizasyonuyla şampiyonun belli olacağı THY Avrupa Ligi'nde kupayı en fazla İtalyan ekipleri kazandı.

Avrupa'ya İtalyan damgası

İlk kez 1958 yılında oynanmaya başlayan Avrupa basketbolunun kulüpler  bazındaki 1 numaralı organizasyonunda şu ana kadar 12 ülkeden 20 takım  şampiyonluk yaşadı.

Avrupa Ligi'nde İtalyan ekipleri 13 kezle kupayı en çok kazanan  takımlar olma başarısı gösterdi. İtalya'dan Varese 5, EA7 Emporio Armani Milano  3Bologna ve Cantu ikişer, Virtus Roma da bir kez kupayı müzelerine götürdü.

Ligde en son 2001'de Bologna ile şampiyonluk sevinci yaşayan İtalya,  16 yıldır şampiyonluğa hasret kaldı.

İtalyanlar ayrıca son 6 sezondur Dörtlü Final'de de yer alamıyor.  Kupada en son 2011 yılında Barcelona'da yapılan Dörtlü Final organizasyonunda  mücadele eden İtalyan temsilcisi Montepaschi Siena, sezonu üçüncü bitirmişti.

İspanyol takımları 12 kez şampiyon oldu

Dörtlü Final'de bu sezon da Real Madrid ile yer alan İspanyollar, 12  şampiyonlukla ikinci sırada bulunuyor.

İspanya'dan Real Madrid 9 kezle kupayı en fazla kazanan takım olma  unvanını taşıyor.

Ayrıca bu ülkeden Barcelona 2, Joventut Badalona da bir kez mutlu sona  ulaştı.


Kupa 9 kez Yunanistan'a gitti

Yunan takımları, THY Avrupa Ligi'nde 9 kez şampiyon olma başarısı  gösterdi.

Bu ülkeden Panathinaikos 6, İstanbul'daki Dörtlü Final'de mücadele  edecek Olympiakos da 3 kez kupanın sahibi oldu.

Diğer şampiyonlar

Rusya'dan CSKA Moskova 7, İsrail'den Maccabi Tel Aviv de 6 kez kupayı  kazandı.

Hırvatistan'dan Split 3, Cibona da 2 kez ligi şampiyon tamamlarken,  Letonya'dan ASK Riga ise 3 kez kupayı havaya kaldırdı.

Ayrıca Gürcistan'dan Dinamo Tiflis, Bosna Hersek'ten Bosna,  Sırbistan'dan Partizan, Fransa'dan Limoges ve Litvanya'dan Zalgiris birer kez  şampiyonluk sevinci yaşadı.

Not: Hırvatistan, Bosna Hersek ve Sırbistan takımları Yugoslavya  döneminde, Letonya ve Gürcistan takımları da SSCB döneminde şampiyonluk yaşadı.  Rusya'nın CSKA Moskova takımı da 7 şampiyonluğun 4'ünü SSCB döneminde kazandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER