Cumhuriyet’in 100. Yılında şampiyonluk kupasını müzesine götüren Galatasaray’da yeni bir dönem başladı. Başkan Dursun Aydın Özbek ve yönetiminin göreve gelmesi ile birlikte yeniden Avrupa’da kupa kazanma hedefi belirleyen sarı kırmızılı camia, iddialı bir oyuncu kadrosu kurdu. Teknik Direktör Okan Buruk’un liderliğinde Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı kazanan sarı kırmızılı ekip, grup aşamasında da birbirinden önemli maçlara çıktı. Bayern Münih, Manchester United ve Kopenhag ile aynı grupta yer alan temsilcimiz son maça kadar gruptan çıkma hedefini korudu.

indir (1)-36

Avrupa’da yoluna UEFA Kupası’nda devam etme hakkı kazanan Galatasaray’da ‘’2000 ruhu’’ yeniden canlandı. Türk futbol tarihinin en önemli başarısına imza atarak Avrupa’da iki kupa kazanan sarı kırmızılı ekip, yeniden Avrupa’da başarı hedefi belirledi. Galatasaray’ın UEFA ve Süper Kupa’yı kazandığı dönem oyuncu kadrosunda yer alan Okan Buruk, şimdiki takımını ‘’2000 ruhuna benzetmek istediğini’’ açıkladı.

2a52bfd801ec4855acdf848a0e4a19e5

Avrupa’da Hedef Yeniden Kupa Kazanmak

Galatasaray’da Başkan Dursun Özbek ve Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur tarafından göreve geldikleri ilk günden itibaren Avrupa’da yeniden kupa kazanma hedefi yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. Birbirinden önemli ve yetenekli oyuncuları transfer eden sarı kırmızılı yönetim kadro kalitesini yükseltti. Galatasaray’ın efsane teknik direktörü Fatih Terim’in öğrencisi Okan Buruk ile rekor üstüne rekor kırıldı. Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk’un UEFA Avrupa Ligi’ndeki Sparta Prag maçından sonra "2000 ruhuna benzetmek istiyorum takımı. O dönemki başarılara ulaşmak için daha fazlasını yapmamız lazım" açıklaması yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

1200x628

Faruk Süren’den Okan Buruk’a Yanıt

Bu sezon kurulan kadronun Galatasaray tarihinin en iyi kadrosu olduğu yönündeki tartışmalar gündemin ilk sırasına yerleşti. Galatasaray’ın UEFA ve Süper Kupa’yı kazandığı dönemde başkanlık koltuğunda oturan Faruk Süren de tartışmalara katıldı. Her şeyi zamanına ve mekanına göre değerlendirmek gerektiğine dikkat çeken Galatasaray eski başkanı Faruk Süren, ‘’Galatasaray’ın şu anda çok bir oyuncu kadrosu bulunuyor. 1996-2000 yıllarının kadrosuyla kıyasladığımız zaman, o dönem uluslararası alanda daha fazla oyuncu olduğu görülür. Ayrıca, o zamanki kadroda genç ama başarılı oyuncularımız da bulunuyordu. Galatasaray’ın şu anki kadrosuna tarihin en iyi kadrosu diyebilmemiz için önce benzer bir başarının tekrarlanması gerekmektedir. Galatasaray çok iyi bir şekilde ilerliyor ve yolun sonunun mutlu sonla biteceğine inanıyorum’’ ifadelerini kullandı.