Fenerbahçe başkanı Ali Koç'tan flaş açıklama!

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe'nin başkanı Ali Koç, kulübün net borcunun duran varlığından fazla olduğunu dile getirerek "UEFA'ya göre en riskli kulüp Fenerbahçe" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe başkanı Ali Koç'tan flaş açıklama!

Dünya gazetesi yazarı Vahap Munyar, Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe'nin başkanı Ali Koç ile beraber katıldıkları yayında sorulan sorulardan başkanın cevaplarını köşe yazısında aktardı.

Sarı Lacivertli başkan, harcama terbiyesinin geleceğini dile getirirken şu ifadeleri kullandı;

"İster istemez harcama terbiyesi olacak. Bu işler bir gecede olmuyor ama doğru yoldayız. Takım bütçesinde yüzde 20'lik bir düşme söz konusu olacak"

Ali Koç, Fenerbahçe'nin UEFA'ya göre en riskli kulüp olduğundan bahsetti. 

Ali Koç: "Avrupa'da sadece Fenerbahçe'nin net borcunun duran varlığından fazla olduğunu belirtmişler. Fenerbahçe, net borç sıralamasında Avrupa'da 6. sırada. Net borcun duran varlığa oranında Avrupa'da 1 sırada. Net borcun gelire oranında Avrupa'da ikinci sırada. Fenerbahçe, UEFA'nın değerlendirmesine göre Avrupa'da en riskli kulüp" şeklinde konuştu.

Yıllarca tartışılan sahiplik modeli hakkında görüşünü de belirten başkan Ali Koç; "İngiltere'dekine benzer bir Süper Lig AŞ yapısı oluşmalı. Benim taraftar olarak gönlüm istemez ama sahiplik modeli olmadan bu iş yürümez" ifadelerini kullnadı.

Yayın gelirinde yaşanan kayıplara da değinen Ali Koç şu ifadelerle sözlerini tamamladı;

"4 yıllık yayın geliri 2 milyar dolar olacaktı. Daha ilk yılında 35 milyon doları kesildi, döviz kuru sabitlendi. Sonra her dönem indirimler art arda geldi. 2021-2022 dönemi de hesaba dahil edildiğinde yayın gelirinde 564 milyon dolarlık kayıp söz konusu. İhalede yayıncı kuruluştan bir güvence alınmadı. Oysa böyle bir ihalede teminat mektubu alınmalıydı. Futbol kulüpleri olarak yayın gelirlerimizi bu kadar aşağı çeken kararlara sessiz kalmamalıydık. Belki de maça çıkmayarak tavrımızı göstermeliydik.''

Kaynak: İnternet Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER