Fenerbahçe'de acı gerçek; 32 Milyon TL uçtu!

Tarihin en kötü sezonunu geçiren Fenerbahçe, bir yandan kümede kalma stresini üzerinden atmak için çabalarken; diğer yandan da UEFA'nın Finansal Fair Play kıskacından kurtulmak için adeta "kurtuluş" savaşı veriyor.

Fenerbahçe'de acı gerçek; 32 Milyon TL uçtu!

31 Mayıs'a kadar 65 milyon euroluk kaynak yaratmak zorunda olan Fenerbahçe Yönetimi, bu kaynağı yaratamaz ve UEFA'yı bu konuda ikna edemezse FFP'den dolayı UEFA'dan men cezası ile karşı karşıya kalacak.

Fenerbahçe'nin "kurtuluş projesi" olarak gösterine "Fener Ol" ile sarı-lacivertli renklere gönül veren işadamları ve taraftarlardan bağış toplayan Fenerbahçe Yönetimi, diğer yandan da sportif başarısızlıkların doğurduğu ekononik külfetle büyük bir hayal kırıklığı yaşamış durumda.

PERFORMANS PRİMLERİ DE GİDİYOR

Bu sezon olası Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, Türkiye Kupası ve Süper Lig şampiyonluğu gelirlerinden mahrum kalacak olan Fenerbahçe, bir yandan küçük rakamlarla bağış toplayarak büyük bir havuz yaratmayı hedeflerken, diğer yandan da TFF Yönetimi'nden alınması muhtemel olan olan "performans primlerinden de" mahrum kalıyor.

Şu ana kadar ligde aldığı 7 galibiyet ve 12 beraberlik karşılığında TFF'den performans primi olarak (galibiyet, beraberlik) sadece 33.8 milyon TL alacak olan Fenerbahçe, son 10 sezon dikkate alındığında bu alanda da çok ciddi bir açık vermiş durumda.

ŞU ANDA KAYIP; 32 MİLYON TL


Süper Lig'de son 10 sezon dikkate alındığı zaman ortalama 21 galibiyet, 8 beraberliklik bir performans sergileyen Fenerbahçe, bu ortalamanın çok gerisinde kalarak yaklaşık 32 milyon TL'yi kasasına koyamadı. Süper Lig'de elde ettiği her galibiyet için 2.6 milyon TL, beraberlik için de 1.3 milyon TL alan Fenerbahçe, kendi (galibiyet, beraberlik) ortalamasının altında kalarak 32 milyon TL alamamasının yanı sıra en düşüğü (lig 6'ıncısı) 3 milyon TL olan performans ödül sıralamasından da şu hafta itibarıyle yararlanamayacak.

1 MİLYON 600 BİN SMS'E DENK GELİYOR

Fenerbahçe'nin TFF'nin ödül sisteminde alamadığı yaklaşık 32 milyon TL'lik (İlerleyen haftalarda bu rakam pozitif yönlü değişebilir) sarı-lacivertli kulübün Fener Ol projesinde 1 milyon 600 bin SMS gönderimine denk geliyor.
Kaynak:Sporx

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER