banner197

Fenerbahçe için en kolay yol; borç ödemesi!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği adına toplanacak yardımların, Fenerbahçe Futbol A.Ş'ye aktarılmasının bazı hukuki zorlukları olduğunu belirterek, "Biz bir yolunu bulup bu parayı şirkete sokacağız" açıklaması yapmıştı. Hukukçular bu yolla toplanan bağışların derneklerden, profesyonel futbol şirketine aktarmasının 2 yolu olduğunu belirtiyor. Birinci yol derneğin şirketten alacaklı olması ve bu alacağının tahsili için paranın ödenmesi, ikinci yol ise bedelli sermaye artışıyla paranın şirket kasasına geçmesi.

Fenerbahçe için en kolay yol; borç ödemesi!

1.3 MiLYON TL BORÇ VAR


Futbol A.Ş.'nin 30 Kasım 2018 tarihli Kamuyu Aydınlatma Platformu'na gönderdiği son bilançoda, şirketin dernekten yüklü bir alacağı bulunduğu gözleniyor. Alacak kaleminde bulunan 1 milyar 315 milyon 276 bin Türk Lirası, F.Bahçe Derneği'nin toplayacağı bağışların şirkete borç ödemesi şeklinde rahatlıkla aktarabileceğini gösteriyor. Futbol A.Ş.'den amatör sporları fonlamak için aktarılan ve derneğin hanesine borç olarak yazılan bu paraların tahsili kaynak girişi için yasal zemin oluşturuyor.

BEDELLi iÇiN ZAMAN DAR


Paranın 'Bedelli sermaye artışıyla' şirketin kasasına aktarılması yöntemi ise kısa vadede çok mümkün görünmüyor. F.Bahçe 31 Mayıs'ta UEFA ile yapılacak görüşmeye kadar bu kaynağı şirket hanesine kaydetmek durumunda. SPK'ya yapılacak bedelli sermaye artışı ise mevzuat nedeniyle bu kadar kısa sürede tamamlanacak gibi değil. Ancak bu yöntemin bir avantajı daha var. O da halka açık yüzde 32'lik hisselere sahip yatırımcıdan da bedelli sermaye artışı yoluyla şirkete para girdisi sağlanabilir.Kaynak:Akşam 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER