banner197

Fenerbahçe'nin yabancı kuralıyla ilgili doneleri

Fenerbahçe ile Galatasaray bir kez daha karşı karşıya… bu kez gündem yabancı kuralı. Geçen akşam Yanal, Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim tarafından getirilen 14 yabancı kuralını, "Bu kuralın çıkışı da 'hadi serbest olsun' diye bir anda oldu” diyerek ateşe bir odun daha attı.

Fenerbahçe'nin yabancı kuralıyla ilgili doneleri

Fenerbahçe’nin yabancı kuralıyla ilgili doneleri ise çok net:

* Türkiye, Dünya Kupası’nın dışında kaldı. Milli takımın eski teknik direktörü Lucescu, takımlarında oynayan yerli oyuncu bulamadığı için isyan etti.

* İtalya, İngiltere hatta Almanya ve İspanya’da bile milli takımların başarısızlığı sınırsız yabancıya bağlanıyor.

* Avrupa Kupaları’nda istenilen başarı elde edilemedi. Son dönemlerin en başarısız Avrupa performansı sergileniyor.

* Takımlar yabancı çöplüğüne döndü. FIFA’da en fazla dosyası bulunan ülke Türkiye oldu. CAS’ta da aynı şekilde.

* 4 senelik deneme süresinin sonunda yabancı oyuncunun 14 olmasının Türk futboluna herhangi bir katkısı olmadı.

* Yerli oyuncuları üzerinde özgüven sorunu oluştu. “Yabancı geliyorsa o oynar” mantığı var. Bu milli takıma da yansıdı. 


* Avrupa’nın büyük liglerinde yabancı kuralı (İtalya, İspanya) 3/5 ile sınırlı. Sadece AB pasaportlu oyuncular federasyonların istekleri dışında kulüplerin içinde yer alıyor.

YÖNETİMİN HAZIRLATTIĞI RAPOR! 2 SEZONDA 6’YA İNEBİLİR

Bu arada Fenerbahçe yönetiminin, yabancı konusuyla ilgili bir rapor hazırladığı ortaya çıktı. Bu raporun Kulüpler Birliği’nde paylaşıldığı ve Ersun Yanal’a da verildiği bildirildi. Raporda Süper Lig’de yer alan takımların maç başına 6.7 yabancı oyuncu kullandığı, bu sezon 99 yabancı, gelecek sezonda da 100 yabancı oyuncunun sözleşmelerinin sona erdiği not edildi. İki sezon için de yeni yabancı oyuncu kuralına(6+2+2) geçilmesinin önünde engel olmadığı belirtildi.

YANAL’IN FİKRİ DE YÖNETİMLE AYNI! KURAL BİR ANDA ÇIKTI

Teknik direktörü Ersun Yanal da yabancı konusunda Fenerbahçe yönetimiyle aynı görüşte. Bu nedenle devre arasında Serdar Aziz, Sadık Çiftpınar ve Tolgay Arslan’ın transferleri üzerinde duran Yanal’ın, "Bu kuralın çıkışı da 'hadi serbest olsun' diye bir anda oldu. Bu kadar hızlı kararı tekrar aynı şekilde değiştirmek sağlıklı değil” diyerek yönetimin raporuna destek verdi.Kaynak:Fotospor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER