Fenerbahçe Premier Lig ekibi gibi yönetiliyor !

Fenerbahçe'de Sportif Direktör Damien Comolli'nin göreve gelmesiyle birlikte başlayan değişim artarak devam ediyor..

Fenerbahçe Premier Lig ekibi gibi yönetiliyor !

Ali Koç başkanlığında futbola yeni bir düzenleme getiren sarı lacivertlilerde Comolli, farklı bir düzen kuruyor..

İki farklı konu üzerinde duran Fransız idarec, öncelikle Premier Lig stili bir model üzerinde çalışıyor.

Arsenal'de Arsene Wenger ile çalıştığı günlerdeki gibi bir yönetim model belirleyen Comolli'nn Tottenham ve Liverpool günleri de referans oluşturuyor..

İdari ve sportif olarak iki farklı yönetim birimi olan Comolli, sistemli bir çalışma yapmaya gayret ediyor. İşte, Comolli'nn Arsene Wenger'den de etkilendiği sistemler şöyle:.

İdari Sistem: Damien Comolli, Can Bartu Tesisleri'nde yeni br sistem kuruyor. Deplasman maçları için de geçerli olan bu sistemle beraber futbolcular dış dünyadan tamamen kopuyor..

Personelin idman saatlerinde takımı yalnız bırakması, idmanları A takım heyeti dışında kimsenin takip edememesi, yemekhanede sadece takımın olması, toplantılarda da benzer şekilde özel olarak takımın kalması dikkat çekiyor..

Takım deplasmana gittiğinde de kulüp televizyon çalışanları dahi kimse yaklaştırılmıyor..


Her şey Cocu ve takım arasında duruyor..

Sportif Sistem: Fransız idareci Comolli, futbol takımının hem kupa anlamında başarıya hem de kadro mühendisliğine ulaşması için de çaba veriyor..

Bu sezon başında ortaya konan transfer çalışmalarında da bu durum ortaya çıktı..

11 yeni transfer yapıp sadece 18 milyon euro harcarken, Giulano, Souza ve Fernandao gibi isimlern satışlarıyla beraber kasaya 25 milyon euro kondu ve arada 7 milyon euroluk kâr oluştu..

Benzer model 3 sene boyunca kurmaya çalışan Fenerbahçe'de 11 yeni transferin yaş ortalaması 23.7 gibi oldukça genç bir rakama geldi.


Kaynak:Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER