Transfer sezonunun hareketli takımı Fenerbahçe'de Ozan Tufan, Mesut Özil ve son olarak Luiz Gustavo ile yollar ayrıldı. Mbwana Samatta, Steven Caulker, Max Meyer ve Mauricio Lemos’un da yakın zamanda takımdan ayrılması bekleniyor. Bu ayrılıklarla Fenerbahçe büyük bir mali yükten kurtulacak. 

YÜKSEK MAAŞLILARLA VEDALAŞTI

Verim alamadığı yüksek maaşlı futbolcularına veda Fenerbahçe yönetimi mali anlamda rahatlıyor. İlk olarak geçtiğimiz yıl Mesut Özil’le aynı gün kadro dışı bırakılan Ozan Tufan Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Hull City’e satıldı. Fenerbahçe bu imzayla 1.3 milyon euro yükten kurtuldu. Ayrıca 7 milyon euroluk bonservis ücreti alındı. 

MESUT ÖZİL VE GUSTAVO

1.5 sezonda beklenen performansı veremeyen Mesut Özil’le yollarını ayıran Fenerbahçe yıllık 3 milyon euro maaş geliri sağladı. Eski performansından uzaklaşan Luiz Gustavo ile de vedalaşan Fenerbahçe ödemek zorunda olduğu 3.5 milyon eurodan da kurtuldu. Bu 3 ismin ayrılığıyla birlikte kulüp 7.8 milyon Euro’luk (142.7 milyon TL) rahatlama yaşadı.

AYRILIKLAR DEVAM EDECEK

Fenerbahçe'de istenen performansı gösteremeyen Samatta, yönetimin masaya oturduğu diğer bir isim. Zorunlu satın alma opsiyonuyla kiralanan golcü için, Aston Villa’ya 6 milyon euro ödenirken oyuncuyla da 3.2 milyon Euro’luk sözleşme imzalandı.

Oyuncuyla vedalaşarak 2 sene daha bu parayı ödemek istemeyen Fenerbahçe'de Caulker (1 milyon 250 bin euro), Meyer (750 bin euro) ve Lemos’la (700 bin Euro) da ayrılık düşünülüyor.