Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe'de gündemin önemli maddelerinden birisi de CAS'ın Brezilyalı futbolcu Giuliano transferi için vereceği karar.

30 yaşındaki deneyimli futbolcu, 2 sezon önce 10 milyon 500 bin Euro karşılığında Sarı Lacivertli takımdan Suudi Arabistan ekibi Al Nasr'a transfer olurken, Suudi temsilcisi bonservis bedelinin 4,5 milyon Euro'sunu Fenerbahçe'ye ödemedi.

Bu gelişmenin ardından Fenerbahçe, FIFA'ya başvururken, FIFA, Sarı Lacivertli takıma bu paranın faiziyle birlikte ödenmesinde karar kıldı.

1.7 milyon Euro faiz ödenmesine hükmedilmesinin ardından Al Nasr yetkilileri, bu faizi ödemek istemedikleri için CAS'a başvurdu. Önümüzdeki günlerde bu futbolcunun dosyasıyla ilgili karar çıkması beklenirken, spor hukukçusu Avukat Ebrar Efkan Bilgiç, konuya açıklık getirdi.

Fenerbahçe'nin Al Nasr'dan alacağı olan 4,5 milyon Euro anaparaya ek olarak 1.7 milyon Euro da faiz olduğunu belirten Avukat Ebrar Efkan Bilgiç şu ifadeleri kullandı;

"Bu parayı her türlü ödeyecekler. Ödemezlerse uluslararası transfer yasağı alırlar. Fenerbahçe'ye ödemeleri gereken parayı, çıkan kararın ardından ödemek zorundalar. Talimatta, 'Mevcut transfer bedelini ödememesi ve kulübün CAS'a başvurması halinde 1 ya da 2 dönem transfer yasağı ve para cezası alabilir' maddesi var. Transfer yasağı gelse bile ödemeleri gereken miktar silinmeyecek. Bu parayı her şekilde ödeyecekler. Al Nasr burada puan silme cezası da alabilir. Ama bunu ilgili futbol federasyonunun vermesi gerekiyor. Buradaki kararda ilk uygulanacak olan yaptırım, para cezası ve ardından da transfer yasağıdır. Bunları da yerine getirmezse, borç ve tazminata faiz işlemeye devam eder, üzerine de puan silme gelir. FIFA, şubat ayında Fenerbahçe lehine bir karar verdi ve ardından olay CAS'a taşındı. Faiz ödemesine karşı oldukları için CAS'a başvurdular. Açıklanacak olan kararın ardından, Al Nasr'ın Fenerbahçe'ye tazminat ödemesine de hükmedilebilir"

Giuliano dosyasında hükmedilen 1.7 milyon Euro'luk faiz getirisinin Sarı Lacivertli kulüp tarafından limitlere eklenebileceğini de söyleyen Avukat Ebrar Efkan Bilgiç açıklamalarını şu ifadelerele tamamladı;

"Ben bunları dışında Fenerbahçe'nin tazminat alacağını da düşünüyorum. CAS kararının açıklanmasının ardından 4.5 milyon Euro anapara ve 1.7 milyon Euro faiz ödemesiyle birlikte Al Nasr kulübüne tazminat cezasının da çıkması muhtemel. Giuliano'nun bonservis bedelinin 10 milyon 500 bin Euro olduğunu düşündüğümüzde, tazminat olarak 2 milyon Euro'ya yakın bir miktar ortaya çıkabilir. Yani CAS kararı sonrasında Fenerbahçe, 4.5 milyon Euro'luk anapara alacağının yanı sıra, 3,5 milyon Euro civarı da faiz ve tazminat geliri elde edebilir, bunu da limitlerinde kullanabilir" 

Kaynak: Mynet Spor