Türkiye'nin Amerika'dan iadesini istediği ve hakkında kırmızı bülten çıkardığı basketbolcu Enes Kenter, CNN international kanalına açıklamalarda bulundu. Kanter, takımı ile birlikte Londra'ya gitmek istemediğini, Türkiye'nin kendisine operasyon yapacağından korktuğu için gitmediğini öne sürdü.

TERÖRİSTBAŞINI HAFTADA 2 GÜN ZİYARET EDİYOR
Kanter, FETÖ/PDY elebaşı Gülen'in tüm dünyaya barış getireceğini iddia ederek, "Haftada iki gün Fethullah Güleni ziyaret ediyorum." dedi. Kanter, Türkiye'nin operasyon düzenleyeceğinden endişe duyduğu için takımının İngiltere'deki programında bulunmayacağını belirtti. Amerika'da güvende olduğunu söyleyen Kanter, ABD sınırları dışına çıkmaktan çekindiğini de söyledi.

TÜRKİYE KIRMIZI BÜLTENLE ARIYOR
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD'de yaşayan basketbolcu Enes Kanter hakkında FETÖ yapılanmasıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle kırmızı bülten çıkararak ABD'den iadesini talep etti.Kanter, yakandığı taktirde Türkiye'de silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan yargılanacak.

PASAPORTU İPTAL EDİLMİŞTİ
Kanter'in Mayıs 2017'de Romanya'ya yaptığı ziyaret, basketbolcunun Türkiye Cumhuriyetipasaportunun iptal edilmiş olduğunu ortaya çıkarmıştı. Türk pasaportu iptal edildiği için birkaç saatliğine Romanya'daki havalimanında gözaltında tutulan Kanter'in daha sonra ABD'ye dönmesine izin verilmişti.

Sosyal medyadaki paylaşımlarında Fethullah Gülen'e yönelik bağlılığını dile getiren Kanter, Ağustos 2016'da yaptığı yazılı açıklamada, kendisini reddeden ailesine tepki göstermişti. Basketbolcu, FETÖ terör örgütü yapılanmasını kastederek "Hizmet" için canını feda edeceğini belirttiği açıklamayı "Enes (Kanter) GÜLEN" imzasıyla yayımlamıştı.