İran'da sular durulmuyor. En son  Milli Takım oyuncuları karşılaşma öncesi seromoniye siyah ceketlerle çıkmışlardı.

İran'daki kadın hakları grubu Open Stadiums, FIFA Başkanı Infantino'ya kadınların hala stadlara alınmadığını ifade eden bir gönderdi.

Mektupta "İran Futbol Federasyonu sadece rejimin suçlarının ortağı değil, aynı zamanda Milli Takımımız nerede oynarsa oynasın kadınların güvenliğine doğrudan bir tehdittir. Futbol hepimiz için güvenli bir alan olmalı." ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca mektubun devamı da şu şekilde; "İranlı futbol taraftarları olarak, İran'ın yaklaşmakta olan FIFA Dünya Kupası'na katılımıyla ilgili en derin endişemizi dile getirmemizin nedeni budur. FIFA, yalnızca temel insan haklarına ve haysiyetlerine saygı göstermeyi reddetmekle kalmaz, aynı zamanda şu anda kendi halkına işkence edip, öldürürken neden İran devletine ve temsilcilerine küresel bir sahne versin ki? Bu nedenle FIFA'dan tüzüğünün 3. ve 4. maddelerine dayanarak İran'ı Katar'daki 2022 Dünya Kupası'ndan derhal çıkarmasını istiyoruz." 

Bahsi geçen konu, 3. ve 4. maddelerde bulunan bilgiler, insan hakları ve cinsiyet, ırk, din ve diğer konuları kapsayan ayrımcılık yapmama konularını içeriyor. ihlal olduğunda FIFA, adı geçen ülkeyi ülkeyi küresel sahneden uzaklaştırma veya ihraç ile cezalandırabilir.

kaynak: NTV Spor