Uluslararası Futbolcular Birliği (FIFPRO), bu yaz Çin, Türkiye ve Yunanistan'ın da aralarında olduğu 7 ülke için 'transfer olmayın' uyarısı yaptı. 

FIFPRO'dan yapılan uyarıda, futbolcuların sözleşmelerindeki maaşları almakta zorlandığı belirtilerek, Türkiye'nin transfer yapılmaması gereken ülkelerden biri olduğu duyuruldu. 

Cezayir, Yunanistan, Türkiye, Çin, Libya, Suudi Arabistan ve Romanya'nın bu yaz dönemi için "sözleşme ve futbolcu hakları için tehlikeli" olduğunu bildiren FIFPro, Türkiye'yi "maaş ödeme sorunu ve sözleşme ihlalleri" maddesinden ötürü listeye aldığını bildirdi.

TAVSİYE NİTELİĞİNDE

FIFPRO'nun tavsiye niteliğindeki açıklamasında, Türk kulüplerinin sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmedikleri belirtildi.

Bir süredir futbolcu maaşlarının ödenmesiyle ilgili sıkıntıların arttığını ifade eden FIFPro, Türkiye'nin futbolcu sözleşme ihlallerinin sıkça yaşandığı ülkelerden biri oldığunu belirtti. 

Yunanistan'da ikinci lig kulüplerinin sık sık borçlarını ödemeden kapandığı uyarısını yapan FIFPRO, son iki yılda ödenmeyen maaşlarının bir kısmını FIFA'nın Oyuncu Koruma Fonu'ndan almaya çalışan en fazla futbolcunun Yunanistan'dan geldiğini belirtti.