Çi'in Wuhan kentinde başlayarak hızla yayılan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle birçok spor organizasyonu ertelendi. Futbol kulüpleri küresel salgın ilan edilen Kovid-19 virüsü nedeniylele ekonomik olarak zorluklar yaşamamak için futbolculardan maaşlarında indirim talep edecek. Peki Türkiye'deki futbolcular maaşlarında indirime gidecek mi?

Futbol liglerinin zamanında tamalamayacağı hatta, gelecek sezona sarkabileceği ihtimali her geçen gün gerçeğe daha yakın hale geliyor. Hal böyle olunca hem hukuki olarak hem de mali olarak tüm planlamalar alt üst oldu. FIFA sözleşmeler konusunda bazı düzenlemeler için çalışmalarını sürdürüyor. Diğer yandan maçlar oynanmadığı için büyük bir gelir kaybına uğrayan futbol kulüplerinin teknik direktör ve futbolculardan indirim istemeleri kaçınılmaz olacak gibi görünüyor.

Ajansspor'da yer alan habere göre; Avrupa'da benzer talepler oluşmaya başladı bile. Hatta Cristiano Ronaldo, Serie A devi Juventus'un bu konudaki talebini kabul etti. Portekizli yıldız Ronaldo yaklaşık 4 milyon Euro'luk bir indirime giderek ücretini 27 milyon Euro'ya düşürdü.

Peki Türkiye'de ne olacak? Ekonomik olarak daha zor durumda olan Türk kulüpleri de futbolculardan fedakârlık isteyecek.

Bu durumun kaçınılmaz olduğunu bizzat Futbolcular Derneği Başkanı Hakan Ünsal açıkladı. Dernek başkanı Ünsal yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; "Liglerin takviminin sarkmasıyla birlikte özellikle sözleşmelerin ne olacağı konusunda Uluslararası Futbolcular Birliği ile birlikte FIFA nezdinden çalışmalar yürütüyoruz" 

Ülkemizde futbolcuların ücretlerinde bir indirim yapıp yapmayacakları konusundaysa Ünsal şu şekilde konuştu; "Burada iki ayrı nokta var. Bir Süper Lig ve TFF 1. Lig futbolcuları diğeri alt ligler. Alt liglerde zaten ücretler çok düşük ve onların feragat etmeleri çok zor. Süper Lig ve TFF 1. Lig içinse indirimler gündeme gelecektir. Ama diğer yandan şu da var: Birçok futbolcu da bize 'Biz 5 aydır maaşımızı bile alamadık' diyor.Ama futbolcularla konuşuyoruz sık sık ve koranvirüs krizi nedeniyle hem kulüplerin hem teknik adamların hem de futbolcuların zarar göreceğinin kaçınılmaz olduğunu konuşuyoruz. Özellikle yüksek kontratlı futbolcuların fedakârlık yapması kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu noktada özellikle yabancı futboluların tavrı çok önemli. Çünkü ağırlıkla onlar daha yüksek paralar kazanıyor. Genel olarak bakarsak, ligler yeniden oynanacak duruma gelince herkesin elini taşın altına koyması kaçınılmaz"

Spor Toto Süper Lig'de oynanan Galatasaray - Beşiktaş derbisi başta olmak üzere liglerin ertelenmeyip seyircisiz oynatılmasına Sarı Kırmzılı teknik direktör Fatih Terim büyük tepki gösterirken, "Teknik adamlar olarak biz buna tepki gösteremiyoruz, futbolcular gösteremiyor, hakemler gösteremiyor! Neden çünkü hiçbirimizin sendikası yok" ifadeleri kullanmıştı.

Futbolcuların örgütlenmesi konusunda da görüşlerini belirten Futbolcular Derneği Başkanı Ünsal, şu açıklamaları yaptı;

"Geçmişten bu yana futbolcuların söz hakkı yok. Koranavirüs krizi elbette kötü bir olay ancak bu süreç futbolcuların birlikte hareket etmeleri gerekliliğini de bir kez daha ortaya koydu. Süreç daha yeni başlıyor. Futbolcular, haklarının korunması için zaman alacak bir süreç lazım. Futbolcuların güçlü olması için sendika lazım ama öncelikle yıllardır uğraştığımız aşamayı tamamlamak lazım. Yani zihinsel olarak değişmeleri lazım, oyuncuların güçlerinin farkına varması lazım. Sonrasında bu sendika mı olur dernek mi olur, ona bakılır" dedi.

Türkiye'de 4 büyük takımda en çok kazanan isimler ise şu şekilde;

Beşiktaş: Vida - 3 milyon Euro

Fenerbahçe: Luiz Gustavo - 2 milyon 700 bin Euro

Galatasaray: Radamel Falcao - 5 milyon Euro

Trabzonspor: Jose Sosa - 3 milyon 240 bin Euro

Kaynak: Super Haber