Galatasaray yaklaşık sekiz milyon ödeyerek oyuncuyu saflarına katmıştı. Galatasaray ekini ile birlikte 78 maça çıkan Luyindama toplamda beş gole imza atmıştı. Kongolu oyuncu 1994 doğumlu ve genelde taş gibi bir stoper olarak tarif ediliyor. Linafoot turnuvası ile futbola başlayan oyuncunun tarzı biraz saldırgan bulunuyordu. Balende takımında bir süre top koşturduktan sonra Mazende’de oynamaya başladı ve bu takımla birlikte kupa alma heyecanını da yaşadı. Mazende Kongo’nun en iyi takımlarından birisi ve Luyindama’nın kendini geliştirmesinde büyük bir payı olduğu düşünülüyor.

Odaklanma Konusunda Çok Başarılı

Luyindama genelde odaklanma konusunda çok başarılı bulunuyor. Çok iyi bir defans oyuncusu olarak kabul ediliyor ve kenarlarda başarılı bulunmuyor. Ama daha önceden ön liberoluk yapmışlığı da var. Çok hızlı bir oyun çıkarabilen Luyindama top çalmada çok başarılı ama gerçekten odaklanamadığı zaman hata da yapabiliyor. Genel olarak tarzı agresif bulunsa da markajda çok başarılı bulunuyor. Taş gibi, hızlı ve sert bir oyuncu olarak bilinen Luyindama, Galatasaray tarafından Suudi Arabistan takımı Al Taawoun’a kiralanmıştı. Bu olaydan önce geçirdiği sakatlık ve uygulanan yanlış tedavi de başına gelen şanssızlıklardan birisi olarak kabul ediliyor.

Al Taawoun Luyindama ile Yollarını Ayırdı

Luyindama’yı kiralayan Al Taawoun oyuncu konusunda bir süre kararsız kaldı. Ancak yeni gelen bilgilere artık onun satın alınmasından tamamen vazgeçildi. Şu an itibariyle 28 yaşında olan oyuncunun bu durumda ne yapacağı çok merak ediliyordu. Ancak büyük bir ihtimalle Galatasaray takımına geri dönmesi ve bir an önce antrenmanlara katılması bekleniyor. Bu haber bazı taraftarları sevindirse de bazılarını düşündürdü. Bir oyuncunun herhangi bir takımda başarılı bulunması için birçok etken önem kazanıyor. Luyindama bazen sert oyunu nedeniyle diğer oyuncuların sakatlanmasına neden olduğu için eleştirilmişti. Ancak bazen de kendisinin çok iyi değerlendirilmediği ve teknik ekibin de hatalı olduğu iddia ediliyordu.

Savunmada Büyük Başarı Kazandı

Galatasaray’a ilk geldiği zamanlarda takımın savunmasına büyük bir katkı sağlayan Luyindama ile ilgili söylentiler bir türlü bitmek bilmemişti. Diğer oyuncuların sakatlanması meselesi çok tartışıldı. Ancak büyük oranda sarı kırmızılı takımın savunmasını geliştirdiği konusunda ortak bir fikir sağlanmıştı. Ama taraftarlar kendisi konusunda bazen kararsız kaldı.

Galatasaray’da yaşadığı talihsizliklerin sadece kendisinden mi yoksa teknik ekibin ve Fatih Terim’in yanlış kararlarından mı kaynaklandığı sorusu kafalarda kaldı. Özellikle yaraladığı kaleci nedeniyle de çok kafa karıştı. Bazı taraftarlar ise sarı kırmızılı takıma geldiğinde çok başarılı olduğu ama daha sonra yanlış teknik kararlar sonucunda böyle olduğunu düşündü. Ama genel anlamda bir günah keçisi ilan edildiği zamanlar da yaşandı.

Gelecek Sezonki Performansı Çok Merak Ediliyor

Hal böyle olunca Luyindama’nın yeniden sarı kırmızılı takıma katılması kafalarda büyük bir soru işareti halini aldı. Bakalım oyuncuyu yeni sezonda neler bekliyor. Yan bağları kopunca çok büyük bir salık sorunu yaşayan ve daha sonra bu sorunu bir türlü atlatamayan oyuncu kendine gelememişti. Nitekim bazı eleştiriler de formdan düşmesi ve bu sakatlık nedeniyle çok başarılı olamadığı yönündeydi. Suudi takımın kendisini satın almama opsiyonunu değerlendirerek onu Galatasaray’a geri göndermesi beraberinde yeni tartışmalar getirebilir. Ancak halken kendisini çok beğenen bir Galatasaraylı taraftar grubu olduğunu da söyleyebiliriz. Bakalım yeni sezonda sarı kırmızılı forma ile Luyindama nasıl bir performans sergileyecek?