Süper Lig’de son yılların en heyecanlı ve gerilim yüklü sezonu sona erdi. Galatasaray ve Fenerbahçe’nin başı çektiği şampiyonluk yarışının kazananı belirlendi. Cumhuriyet’in 100. Yılında şampiyonluk kupasını müzesine götürme hakkı kazanan Galatasaray ilk hedefini gerçekleştirmiş oldu. Avrupa biletini alan sarı kırmızılı camia için yoğun bir transfer dönemi yaşanacak. Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur tarafından yürütülen transfer çalışmaları hız kesmeden başladı. Galatasaray’ın yeni sezonda hangi mevkilere takviye yapacağı belirlendi.

musleradepo_16_9_1668510164

Galatasaray’da Yaz Transfer Dönemi Transferleri

Başkan Dursun Özbek ve yönetiminin göreve geldiği günden itibaren Avrupa hedefi belirlediği biliniyor. Teknik direktör Okan Buruk tarafından da 23. Şampiyonluk kutlamalarında da Şampiyonlar Ligi’ne hazırlanacağız ifadesi kullanıldı. Sarı kırmızılı camia yeniden Avrupa’da başarı yakalamak istiyor. Galatasaray’ın yaz döneminde transfer döneminde hangi mevkilere oyuncu takviyesi yapacağı belirlendi. Sarı kırmızılı ekibin listesinde kaleci, sol bek, sağ bek, iki orta saha ve forvet transferleri yer alıyor.

b0eb05ba3f7bdedd6e4fabcb10a7fa192c61cb64

Muslera’dan Sonraki Dönem Nasıl Olacak?

Galatasaray yönetiminin öncelik verdiği konular arasında kaleci transferi bulunuyor. TFF tarafından 8+3 kuralının gelecek sezonda uygulanacağının açıklanması planlarda değişime gidilmesine neden oldu. Sarı kırmızılı yönetimin kaleci transferindeki ilk planı: yabancı ve kaliteli bir kaleciyle anlaşmaktı. Muslera sonrası döneme hiç zaman kaybetmeden gelecek sezon başlamaktı. Lakin, ilk 11’de 3 yerli oyuncunun oynatılması zorunluluğu nedeniyle yabancı kaleci yerine; yerli kaleci transferinin yapılmasına karar verildi. Böylece, diğer mevkilerde oynayan oyuncular için yerli kısıtlamasından etkilenmeden daha farklı alternatiflerle anlaşma sağlanmasının yolu açılacak.

646b20e14e3fe002e0b84129

Geçiş Döneminde Muslera’nın Rolü

Galatasaray Spor Kulübü’nün tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başaran Muslera’nın dönemi sona eriyor. Uruguaylı kalecinin sarı kırmızılı ekiple sözleşmesi bir yıl sonra bitecek. Galatasaray yönetimi geçiş döneminde Muslera’nın da rol alması için harekete geçti. Muslera’nın yanına güçlü bir yerli kaleci takviyesi yapılacak. Bu şekilde, zaman zaman yerli oyuncu oynatma kuralı nedeniyle sorun yaşayan sarı kırmızılı ekipte çözüm üretilmiş olacak. Galatasaray’ın transfer etmek istediği yerli kaleci ise Günay Güvenç oldu. Hatırlanacağı üzere Ocak transfer döneminde de Günay Güvenç’in adı sarı kırmızılı ekiple anılmıştı.

63edd37780a0322ec085f2ed

Tecrübeli kaleci sürekli forma giyebileceği bir kulüpte oynamak istediği için Kasımpaşa’ya kiralık olarak gitmeyi tercih etmişti. Gazinatep FK ile bir yıllık sözleşmesi bulunan Günay’ın sarı kırmızılı renklere bağlanması için son pürüzlerin halledilmesi gerekiyor. Geçiş döneminde Günay ile birlikte Muslera’da Galatasaray kalesini korumaya devam edecek. Öte yandan Günay Güvenç’in beklentileri karşılayamaması halinde ise bir sonraki sezon yabancı ve kaliteli bir kaleci transfer edilecek. Sarı kırmızılı yönetim Muslera’nın bir yıllık sözleşmesinin bulunmasından dolayı Günay Güvenç’in transferini risk olarak değerlendirmiyor.