UEFA Avrupa Ligi’ndeki temsilcimiz Galatasaray’ın play-off turunda Sparta Prag’a elenmesi tepkilere neden oldu. Sarı kırmızılı taraftarlar Sparta Prag mağlubiyetinin ardından Teknik Direktör Okan Buruk’a sert eleştiriler de bulundu. Tecrübeli teknik adamın Avrupa karnesinin düşük olduğu yönündeki eleştiriler öne çıktı. Yönetim cephesinde de Okan Buruk’un yeterliliğiyle ilgili tartışmalar başladı. İşte detaylar…

Sparta Prag karşısında ağır bir mağlubiyet alan Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi’ne veda etti. Play-off turunun ilk maçında rakibini 3-2’lik skorla mağlup eden temsilcimiz, Sparta Prag deplasmanına avantajlı gitmişti. Galatasaray’ın Sparta Prag’ı eleyerek bir üst tura çıkması bekleniyordu. Lakin, sarı kırmızılı temsilcimiz rövanş maçında 4-1’lik skorla mağlup oldu. Galatasaray’ın Sparta Prag ile deplasmanda oynadığı maç hem skor olarak hem de performans açısından değerlendirildiğinde sert tepkilere neden oldu. Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk’un oyun planı ve oyuncu değişiklikleri nedeniyle maçın kaybedildiği eleştirisi gündemin ilk sırasına yerleşti.

GG-XkhZWoAAFbn4

Okan Buruk yine geç kaldı

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk’un maça müdahale etmekte geç kaldığı görüldü. Sarı kırmızılı taraftarlar tecrübeli teknik adamın rakip gol attıktan sonra değişiklik yapmasına tepki gösterdi. Sezon başından itibaren Okan Buruk’un oyuncu değişiklilerinde geç kaldığı yönündeki eleştiriler öne çıkmıştı. Okan Buruk’un oyun planını hazırlarken rakibe uygun tercihler yapmadığı eleştirisi de gündeme getirildi. Mağlubiyetin ardından Avrupa’da oynanan Molde ve Kopenhag maçlarında da benzer sorunların yaşandığı hatırlatıldı. Teknik Direktör Okan Buruk’un rakibe göre oyun planı hazırlamadığı eleştirisi tartışmalara yol açtı.

65d7caf52b0a4680

Okan Buruk’un performansı endişe yarattı

Galatasaray’ın UEFA ve Süper Kupa’yı kazandığı efsane kadroda yer alan Okan Buruk’un teknik direktörlük performansı ise yeniden değerlendirilmeye başlandı. Galatasaray’da Başkan Dursun Özbek ve yönetimi göreve geldiğinde ana hedefin Avrupa’da yeniden kupa kazanmak olduğu açıklanmıştı. Sarı kırmızılı yönetim yıldız oyuncuları kadrosuna dahil ederek Avrupa sahnesinde başarı hedefi belirlemişti. Galatasaray tarihinin en iyi kadrosunun kurulduğu yönünde övgüler gündeme gelmişti. Teknik Direktör Okan Buruk’un liderliğinde Şampiyonlar Ligi macerasına başlayan Galatasaray’da Molde ve Kopenhag maçları endişe tohumlarının ekilmesine neden olmuştu. Okan Buruk’un 3’lü savunma hattı ile oynayan takımlara karşı çözüm üretemediği görüldü. Şampiyonlar Ligi’nde gruplardan çıkamayan Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi’nde en az yarı finale çıkma hedefi belirledi. Play-off turunda UEFA Kupası’na veda eden sarı kırmızılı temsilcimiz de fatura Teknik Direktör Okan Buruk’a kesildi.

Fenerbahçe’de Başkanlık yarışı başladı: Aziz Yıldırım’ın son açıklamasındaki ince detay… Fenerbahçe’de Başkanlık yarışı başladı: Aziz Yıldırım’ın son açıklamasındaki ince detay…

65d7dba78245e263__w1200xh800

Yönetim içerisinde tepkiler arttı

Sarı kırmızılı yönetim içerisinde de Okan Buruk’un Avrupa kupalarındaki performansı sorgulanmaya başladı. Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıkmayı başaramayan Galatasaray’da Okan Buruk’un performansıyla ilgili ilk eleştiriler gündeme gelmeye başlamıştı. Tecrübeli teknik adamın, final olarak değerlendirilen Kopenhag maçında rakibe karşı çözüm üretememesi dikkat çekmişti. Sparta Prag mağlubiyeti ise Okan Buruk’a yönelik eleştirilerin daha yüksek sesle dile getirilmesine neden oldu. Süper Lig’de rekorlar kıran Okan Buruk’un Avrupa kupalarındaki performansının yetersiz olduğu düşünülmeye başlandı. Galatasaray yönetiminin seçim döneminden sonra Avrupa Kupaları’nda başarı hedefine daha fazla odaklanması bekleniyor. Okan Buruk’un yerine farklı bir teknik direktörün göreve getirilme ihtimaliyle ilgili tartışmaların artması bekleniyor.