Süper Lig’in devleri Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki rekabet transfer döneminde de devam ediyor. Galatasaray yönetimi yeni sezon transfer çalışmaları için farklı bir yöntem kullanmaya başladı. Galatasaray’ın transferdeki yeni planı nedir? İşte detaylar…

Ezeli rakipler Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki rekabet yeşil sahalardan transfer görüşmelerine taşındı. Geçmiş yıllarda birbirlerinin talip olduğu futbolculara yönelen ezeli rakipler; yüksek bonservis ücretleri ödemek zorunda kalmıştı. Galatasaray ve Fenerbahçe rekabeti yerli oyuncu transferlerinde rekor fiyatların ortaya çıkmasına neden oldu. Süper Lig’in devleri son olarak İrfan Can Kahveci transferinde karşı karşıya gelmiş ve Medipol Başakşehir’in rekor bonservis ücreti kazanmasını sağlamıştı. Galatasaray yönetimi ise bu sezon farklı bir transfer politikası izlemeye karar verdi.

1663789.jpg

Zaniolo Transferi Bardağı Taşırdı

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur katıldığı bir televizyon programında İtalyan futbolcu Nicolo Zaniolo transferinin perde arkasını anlattı. Galatasaraylı yönetici fırsat transferi olarak değerlendirdiği Zaniolo için Fenerbahçe’nin de devreye girdiği ve daha yüksek fiyat teklifinde bulunduğunu açıkladı. Fenerbahçe’nin Nicolo Zaniolo için Roma kulübüne yaptığı teklifin belgelerini gösteren Erden Timur, transferdeki rekabete bakış açısını anlatmıştı. Fenerbahçe’nin transfer etmek istediği bir oyuncu ile son aşamaya gelmesi halinde teklif vermediklerini belirten Erden Timur, aynı davranışı rakiplerinde de beklediklerinin altını çizmişti.

erden_timur_istanbul_da_gorustu_anlasma_sagladi_h11238_ebc65

Menajer Oyunlarına Karşı Tedbir Alındı

Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki rekabetin aynı zamanda menajerler tarafından da kullanıldığı belirlendi. Fiyat yükseltmek isteyen menajerlerin ezeli rakipleri birbirine kırdırmaya çalıştığı çok sayıda örnek bulunuyor. Yeni sezon öncesi rakibine karşı psikolojik üstünlük sağlamak isteyen kulüpler ise taraftar baskısı ile yüksek maliyetli transferlere imza atabiliyor. Galatasaray yönetimi menajer oyunlarına düşmemek adına rakiplerinin ilgilendiği futbolcular ile görüşmeme kararı aldı.

erden_timur-dan_ali_7addb_v

Erden Timur’un Yeni Planı

Galatasaray’da transfer işlerinden sorumlu yönetici Erden Timur’un yeni yol haritası ise tamamen farklı şekilde belirlendi. Transfer sihirbazı olarak değerlendirilen Erden Timur’un yeni planı yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Galatasaray’ın transfer listesindeki futbolculardan rakiplerini uzaklaştırmak için gündem de olmayan oyuncuların isimlerinin spor medyasında yer almasına izin verildiği ileri sürüldü. Rakiplerini yanlış hedeflere yönlendirerek transfer sürecinde önlerine çıkmasını engellemek amacıyla bu yöntemin tercih edildiği öğrenildi. Özellikle, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç’un Galatasaray’ın talip olduğu oyuncuların fiyatını yükselttiği yönündeki iddialar gündemdeyken; Erden Timur’un yeni hamlesi taraftarında da onayını aldı. Futbol dünyasında yıllardır var olan bu yöntem aslında yeni değil. Lakin, son yıllarda örneklerine çok fazla rastlanmadığı için kamuoyunda yeni olarak değerlendiriliyor. Şampiyonluk mücadelesindeki rekabet transfer sürecinde de belirleyici olmaya devam ediyor.

naom_648d64ce25090-1

Galatasaray Hedef Şaşırttı

FIFA Puskas Ödülü'ne Kimler Aday? FIFA Puskas Ödülü'ne Kimler Aday?

Galatasaray’ın sol bek transferi için görüşmelere başladığı ileri sürülen Rogerio haberlerinin de hedef şaşırtmak amacıyla gündeme getirildiği düşünülüyor. Sarı kırmızılı yönetimin Sassuolo forması giyen Rogerio ile hiç görüşmediği ve transfer listesinde yer almadığı öğrenildi. Lakin, medyadaki son haberler aksi yönde ilerlemeye devam ediyor. Aynı şekilde Fenerbahçe’nin transfer listesinde yer alan Wilfried Zaha için Galatasaray’ın devreye girdiği haberleri gündeme gelmişti. L’Equipe gazetesinde yer alan haberler Galatasaray yönetimi tarafından tepkiyle karşılandı. Galatasaray’ın Zaha ile ilgili hiçbir teması olmadığı; fiyat yükseltmek amacıyla menajerler tarafından bu iddiaların gündeme getirildiği öğrenildi.