Süper Lig takımlarından Giresunspor'da geçegeçtiğimiz sezon Joseph William Champness alacaklarından dolayı  takımdan ayrılmıştı. Ülkesine dönen 25 yaşındaki hücumcu bu dönemde herhangi bir takımda oynamadı.

Transfer yasağı olan Giresunspor eski futbolcusu ile tekrardan anlaşma sağlayarak Champness'i Giresun'a geri getirdi. Karadeniz takımı, Yeni Zelandalı futbolcunun lisansının çıkması adına Federasyon'a başvuru gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 "2021-2022 futbol sezonunda Giresunspor'umuzun formasını giyen oyuncumuz Joseph William Champness, geçmiş dönem alacaklarını gerekçe göstererek sözleşmesini tek taraflı feshedip takımımızdan ayrılmıştı. Mevcut durumda, kulübümüze azami katkıyı sağlamak amacıyla Giresunspor Yönetim Kurulu; kadromuzda daha önce yer alan, kulübümüzden ayrıldıktan sonra başka bir kulübe transfer olmamış ve hala sözleşme bağımızın bulunduğu Joseph William Champness'ın lisansını tekrardan aktive ederek futbol A takımımızın kadrosuna dahil etmek amacıyla girişimlerde bulunmuş konu ile ilgili talebini Türkiye Futbol Federasyonu’na iletmiştir."