Fenerbahçe’nin Gökhan Gönül’ün yerine transfer etmeyi düşündüğü ve görüşmeler için Türkiye’ye gelen Hollandalı futbolcu van der Wiel’in bilinmeyen yönlerini Hollanda’da yaşayan Türk gazeteci Yordi Yamalı Sporcope.com için yazdı. Yordi, Wiel Fenerbahçe’ye adapte olursa Gökhan Gönül’ü unutturacağını savunuyor.

JOHAN CRUYFF ÖDÜLÜNÜ ALDI

Gregory Kurtley van der Wiel, 88 doğumlu sağ bek, Ajax alt yapısında yetişmiş ve gelişmiş bir futbolcu.

Alt yapıda bazı zamanlar zihniyeti ile zor zamanlar yaşadı. Ama A takıma yükselince, 2007’de, Twente’ye karşı,

Jaap Stam’ın yerine oyuna girdi, A takımda oynamaya başladıktan sonra problemleri düzeldi ve harika performans göstermeye başladı. Ajax’taki ikinci sezonun sonunda en iyi genç oyuncu seçilerek Johan Cruyff ödülünü aldı.

2007 ve 2010 arası van der Wiel için en güzel ve en iyi seneleri. Ajax’taki son sezonunda bir düşüş yaşadı. Aynı zamanda 2012 Avrupa Şampiyonluğu’nda Hollanda Milli Takımı kötü oynadı ve üç maçı da kaybettiler. Bu şampiyonadan sonra milli takıma döndü ama çok fazla forma şansı bulamadı. 

PSG’DE 4 YIL ÜST ÜSTE ŞAMPİYON OLDU

Ajax ile 1 yıllık sözleşmesi varken kendisini isteyen PSG’ye transfer oldu. O dönem PSG’de sağ bekte takım kaptanı Jallet vardı. Van der Wiel’in özgüveni her zaman iyidir. Ancak Paris’te hiç ilk onbire giremedi. Çok maç oynamış olsa da, sağ bek için PSG’de rekabeti hep kaybetti. Fransa’da kaldığı dört sezonda hep şampiyonluk yaşadı. Paris ekibiyle çıktığı 132 maçta dört gol attı ve 22 assist yaptı.

GÖKHAN GÖNÜL’Ü DE UNUTTURABİLİR, BALOTELLİ GİBİ DE OLABİLİR

Van der Wiel, eğer motive olabilirse Türkiye’de oynadığı futbolla gelecek sezona damga vurabilir. Kalitelesi ortada ancak özel ve sosyal hayatı biraz sıkıntı yaratabilir. Futbola motive olmayınca başka şeylerle ilgilenir. Instagramda kendisi ve kız arkadaşı Stephanie Rose Bertram fenomen diye görülür. 

Fenerbahçe’de Gökhan Gönül’ü unutturmak kolay iş değil ama bunu kesinlikle başarabilecek kaliteye sahip. Ama futbol dışında Türkiye’nin yerli Balotelli’si olabilir. Wiel’in Fenerbahçe’de göstereceği iyi performans Van Persie’yi de etkileyecektir. Çünkü ikisi çok iyi arkadaş.

Son olarak Hollandalı futbolcunun rekabeti Şener Özbayraklı ile olacak. Bunu bence çok rahat kazanacaktır. Tam takıma odaklanırsa Türkiye’nin en iyi sağ beki olacaktır.

Sporcope Özel Haber