Manchester City patronu Pep Guardiola, Leroy Sane ve Raheem Sterling'in kanatlardan verdiği katkıların, sezona iyi bir başlangıç yapmaları için gerekli olduğuna inanıyor.

Manchester City, pazar günü Arsenal'i Etihad Stadyumu'nda lider olarak ağırlayacak.

Manchester City, 10 maçta namağlup şekilde ilerlerken, en yakın takipçisi Manchester United'a yaklaşık 5 puan fark attı. Arsene Wenger'in Arsenal'i ise United'dan da 4 puan geride kaldı ve 5. sırada kendilerini konumlandırdılar.

Manchester City, bu sezon için toplam 49 gole ulaşmış durumda; Sterling 14 maçta 10 gol, Sane 16 maçta 8 gol attı. İki futbolcu da kanatlarda oynarken, Sergio Agüero ve Gabriel Jesus sırasıyla sekiz ve dokuz gole ulaşmış durumda. 

Pep Guardiola : "Her bir kanat ya da santrfor oyuncumuz -en azından- 7 gole ulaşmış durumda. Sadece Gabriel ya da sadece Agüero ile değil, tüm takım ile ilgili önemli bir verim aldık."

En golcü oyuncu konumundaki Sterling için, Katalan kimlikli teknik direktör şunları söyledi ; "Gole yakın olmayı gün be gün geliştiriyor, gol atmayı çok seviyor ve... korkmuyor, risk almaktan çekinmiyor. Ve görüyor ki gol atmak ne kadar da eğlenceli, gol atmak ne kadar güzel, şimdi çok daha tetikte."

Mikel Arteta [Guardiola'nın asistanlarından biri] antrenmanlardan sonra saatlerce takımın final yerleşimi hakkında çalışıyor -Sterling'in doğru pozisyonunu ayarlaması, 3-4 metrelik bir ince kontrol yapıyor- Sterling daha çok forvet pozisyonuna yakın bir şekilde olmayı istiyor, gelişmek, üstüne koymak, kalecileri alt etmek için çabalıyor. O, bir santrforun bir kaleciyi alt etmek için çalışması gerektiğini biliyor ve ileriye gidebilmek için bunu yapmak zorunda olduğunu biliyor.

Arteta : "Eğer yüksek seviyedeki takımlara gol atamazsan, kazanamazsın. Şu an takımda özgüven var üstelik gelen futbolcular gol atmayı biliyor. Sanırım asıl olarak Sterling gol atmayı iyi biliyor, bunu yapabiliyor ve bunu yaparken zevk alıyor."

"Sterling'in atacağı son pas hala iyileşmek zorunda - daha iyisini yapabilir. Daha iyi olabilir ancak şunu unutmayalım ki kendisi -henüz- 22 yaşında. Bu tür oyuncuları daima zorluyoruz. Fakat o, gol atmaya meraklı ve kendisini geliştirebilir. O hala genç, zamanı da var ve biz ona yardım etmek için buradayız."

Guardiola, yaz transfer sezonunda Alexis Sanchez'i almak istese de talep edilen fiyata çıkamadı ve transfer gerçekleşmedi, Sanchez ile ilgili umutlar Ocak ayına devredildi. Guardiola konuyla alakalı olarak, "O, Arsenal'in oyuncusu ve ilk önce teknik direktörü konuşmalı" dedi. "Biliyorsunuz bu durum transfer sezonu öncesinde başlamıştı ancak gerçekleşmedi."

"Bu konuyla alakalı konuşmayalım, O, Arsenal'in oyuncusu ve ne yapabildiğini analiz etmeliyiz. Sanchez, onlar -Arsenal- için oldukça önemli bir oyuncu ve onu maçta durdurmaya çalışmalıyız. Arsenal'in ve bilhassa kendi oyuncularıma saygı duyuyorum.

"Benim oyuncularımla ilgili fikirlerimi biliyorsunuz, Alexis hakkındaki fikirlerimi de biliyorsunuz diyelim, ancak o Arsenal'in oyuncusu yani onun hakkında konuşmamız doğru olmaz. Özellikle Arsenal'le oynamadan önce...

"Sonraki sene takımı yeniden şekillendireceğiz, önceki sene kadromuzda çok değişiklik yaptık çünkü takımın ortalama yaşı 28 ya da 29 olmuştu. Şu an daha genç bir takımız. Ancak yine de yeni oyuncular alacağız, doğru analizlerimizle doğru oyuncuları alacağız."

Kaynak : theguardian