Ersun Yanal'dan flaş açıklamalar!

Son olarak Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe'yi çalıştıran ve görevden ayrılan 58 yaşındaki teknik direktör Ersun Yanal, sosyal medyada katıldığı canlı yayında önemli açıklamalar yaptı.

Ersun Yanal'dan flaş açıklamalar!

Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe'nin 58 yaşındaki teknik direktörü Ersun Yanal merak edilen soruları canlı yayında yanıtladı.

Sosyal medya hesabı Instagram'da kliniksporpsikologu kanalına açıklamalarda bulunan deneyimli çalıştırıcı Yanal gündeme dair konuştu.

Ersun Yanal'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

"GALATASARAY'IN UEFA KUPASI, 2002 DÜNYA KUPASI"

''Ülkemizdeki en büyük futbol başarılarını gözardı etmeden irdelediğimizde, kendi ülkemizde çıkan oyuncuların temsil ettiği takımlar başarılı oldu. Galatasaray'ın UEFA Kupası şampiyonluğu, 2002 Dünya Kupası.''

"HAZIR DEĞİLDİ"

''Oyuncularımızın birçoğu Avrupa'ya gitti. Çok az oyuncu Avrupa'da kaldı. Diğer oyuncular yapamadı. Kötü oldukları için değil. Profesyonel mentaliteleri, bu süreç için hazır değildi.''

"ŞARTLAR FARKLI"

''Bugün gördüğüm kadarıyla Çağlar, Merih, Cengiz, Ozan Kabak, Yusuf Yazıcı gibi oyuncular daha hazır olduklarını gösteriyor. Bir taraftan da şunu atlamayalım. O günkü şartlarla bugünkü şartlar farklı. Özellikle ekonomi anlamında.''

"YETENEK, FUTBOLCUYU BİR YERE KADAR GETİRİR"

Genç futbolcuların gelişimi hakkında da konuşan tecrübeli teknik adam Ersun Yanal şu ifadeleri kullandı; "İyi bir altyapı eğitimi alanlar, sosyal psikolojik ortamda bulunduğunu, başarıyı hazmedecek önemli bir karaktere sahip olma. Ekibin buradaki önemli fark ediyor. Yetenek futbolcuyu bir yere kadar getirir. Ondan sonraki süreç mental hazırlık, sosyokültürel hazırlıkla devam eder." 

"İNSANLAR BENİ TİYE ALIYOR"

Fenerbahçe'de çalıştığı dönemde çok sık kullandığı ifade olan "Sivil Toplum Örgütü deyince beni insanlar tiye alıyor." hakkında da konuşan Ersun Yanal; ''Sivil Toplum örgütü toplumun sağlıklı kalması için çalışmalar yapmaktır. Bütün kademelerde yer alan sivil toplum örgütlerinin çocuklarımıza yatırım yapması gerekiyor. Sivil toplum örgütü konusunda yeterli sayıya sahip değiliz. Çok daha fazla spor sivil toplum örgütüne sahip olmalıyız. Genç futbolcuların, sporcuların ve gelişim için bu önemli." şeklinde konuştu.

"SİZ AYNI ANDA YARIŞMAK İSTİYORSUNUZ"

"Diyorsunuz ki 'genç oyuncuyu oynatalım' tamam oynatalım. Siz aynı anda yarışmak istiyorsunuz. Tamam oynatalım genç oyuncu tabi ki de önemli."

"ONUN İÇİN KAZANMALISINIZ"

“Ama siz genç oyuncuyla kaybettiğinizde, o genç oyuncuyu da kaybedeceğinizi göz önünde bulundurmalısınız onu korumak için önlem almalısınız. Onun için kazanmalısın."

''GENÇ OYUNCUNUN KAYBEDİLECEĞİ ALAN ARTIYOR"

Deneyimli çalıştırıcı Ersun Yanal açıklamalarını şu ifadelerle sonlandırdı; "O kadar çok tezat bir bireyle uyumsuz bir felsefe anlayışı ortaya çıkıyor ki o zaman genç oyuncunun kaybedileceği alanlar artıyor."

Kaynak: Mynet Spor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER