Fenerbahçe ve Galatasaray'a mali şok

Şampiyonlar Ligi potasından her geçen hafta uzaklaşan Galatasaray ve Fenerbahçe, Avrupa’nın bir numaralı kupasının dışında kalması durumunda yalnızca sportif başarısızlık yaşamayacak, mali anlamda da büyük bir fatura ödeyecek.

Fenerbahçe ve Galatasaray'a mali şok

Galatasaray liderin 13 puan gerisinde, ikinci Başakşehir’in ise 11 puan gerisinde kaldı. Fenerbahçe ise liderden 8, ikinciden 6 puan geride... Şampiyonluğun uzağında kalan ekipler, en azından ikinci olarak Şampiyonlar Ligi’ne kalma umutlarını devam ettirmek istiyordu. Ancak bu beklentilerin uzağında kalan iki kulüp, gelecek sezon daha büyük bir darboğaz ile baş başa kalma riski taşıyor.

Ligdeki konuma bağlı olarak oluşacak ekonomik sıkıntı, işleri daha da zorlaştıracak, bir çok handikapa kapı aralayabilecek:

- Şampiyonlar Ligi’nde artan primlerin ardından gruba katılan takıma ayakbastı olarak 12 milyon euro veriliyor. Grup aşamasında hiçbir maç kazanılmasa bile yayın havuzuyla birlikte en az 20 milyon euro gelir garanti...

HASILAT DÜŞECEK!

- Galatasaray ve Fenerbahçe ligi ilk iki arasında bitiremediği takdirde bu büyük gelirden mahrum kalacak. UEFA Avrupa Ligi’nde ise Devler Ligi’ne göre çok daha düşük rakamlar dağıtılıyor. Bu gelişmelere bağlı olarak bilet ve forma satışları da düşük seyredecek.

- UEFA ile Finansal Fair Play kuralları çerçevesinde başı dertte olan ve Avrupa’dan men cezası alan sarı-kırmızılılar, bu gelir kalemiyle sağlanabilecek mali yönden ferahlama fırsatını da kaçıracak. UEFA tarafından yeni yaptırımların getirilmesi riskiyle karşı karşıya kalacak.


- Kulüpler prestij anlamında da ciddi kayba uğrayacak. Türkiye’yi Avrupa’nın bir numaralı kupasında en çok temsil eden ve en çok puan toplayan ekip olan Galatasaray, son dönem uzağında kaldığı Devler Ligi’nde bir kez daha yer almayacak. İki kulübün de tanınırlık ve marka değeri azalacak.

ELLERİ ZAYIFLAYACAK!

- Şampiyonlar Ligi’nde boy gösteremeyen takımlar olarak uluslararası futbolcu transferinde de eli zayıflayacak. Özellikle yeni yıldız isimlerin ikna edilmesi zorlaşacak.

- Sadece oyuncu transferi zorlaşmayacak, eldekileri tutmak da güçleşecek. Halihazırda kadroda bulunan önemli futbolcuların, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden bir takımdan teklif almaları durumunda, kulüplerden ayrılmak konusundaki istekleri çoğalacak.

Kaynak: Skorer
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER