IFAB açıkladı! Elle oynama...

Geçtiğimiz haftalarda elle oynama kuralında değişikliğe gidileceğinin sinyalini veren IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu) yeni bir açıklama paylaştı.

IFAB açıkladı! Elle oynama...

Futbolda kuralların düzenleyicisi IFAB, gündem konularıyla ilgili yeni bir bildiri yayınladı.

"KARAR HAKEMİN OLACAK"

IFAB topa elle müdahale edilen her pozisyonun bir ihlal olmadığını belirterek, son kararın hakem değerlendirmesine kalacağını belirtti.

Açıklamada ise şu ifadelereyer verildi;

"El ile müdehalelerde kurallar zaman zaman revize edilse de her zaman kesin ve tutarlı bir karar yoktur. Son kararın hakeme ait olduğunu ve oyuncunun eline veya koluna değen her pozisyonun ihlal olmadığını bir kez daha vurguluyoruz. Elle oynamalarda duruma göre yorum hakkı hakemindir."

Yeni el kuralının püf noktaları ise şu şekilde:

- Top, sırtı dönük pozisyondaki oyuncunun koluna çarparsa oyun devam ettirilir.
- Kaleye atılan şutlarda top vücuttan ele gelirse, oyun devam eder, sarı kart yok.
- Futbolcu topla oynamaya çalışırken doğal konumunda eline çarparsa oyun devam.

Ayrıca kolun tamamının doğal olmayan şekilde büyümesine atıfta bulunulurken hakemlerin oyuncunun hareketine göre konumlarını belirleyerek kararlarını vermesi gerektiğini söyledi.

OFSAYTTA YENİ KURAL

IFAB'dan ayrıca sürpriz bir çıkış geldi. Futbolda gol atmanın bir sistem içerisinde sürmesini sağlayan ofsayt kuralı ile ilgili yeni bir çalışma yapıldığını belirtti.

Ofsayt kuralıyla ilgili "daha eğlenceli ve dinamik hale getirmek adına yeni bir çalışma" yapıldığı duyurulurken bir kural değişikliğinden önce kapsamlı testlerin ve denemelerin yapılacağının da altı çizildi.

HER LİGE 'VAR' ÇALIŞMASI

IFAB raporunda son olarak VAR konusunda yapılan çalışmalar da belirtildi. Bütçesi daha sınırlı liglerde VAR uygulamasının yapılamamasına atıfta bulunulan bilgilendirmede, bu konuda daha düşük bütçelerle VAR sistemi oluşturabilmenin çalışmalarının yapıldığı aktarıldı.

VAR GELİŞTİRMELERİ SÜRÜYOR

Öte yandan mevcut VAR kuralları ve uygulanışı konusunda iyileştirme çalışmalarının devam ettiği de belirtildi.

.

Kaynak: Fotomaç

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER