UEFA tetkik raporu ortaya çıktı ! Türkiye'ye EURO 2024 neden verilmedi ?

UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası'nın Almanya'ya verilmesinin yankıları devam ediyor.

UEFA tetkik raporu ortaya çıktı ! Türkiye'ye EURO 2024 neden verilmedi ?

Avrupa şampiyonasına ev sahipliği için Türkiye'nin tercih edilmemesi tepkilere neden olurken Ajansspor, UEFA'nın tetkik raporuna ulaştı.

UEFA'da yapılan oylamada Almanya 12, Türkiye ise 4 oy almıştı. Oylamada UEFA'nın tetkik raporunun ciddi anlamda etken olduğu belirtildi.

UEFA tetkik raporunda yer alan eksikler nedeniyle Türkiye'nın EURO 2024 Avrupa Şampiyonası ev sahipliğini alamadığı ifade edildi.

1) İnsan haklarının korunmasına yönelik herhangi bir proje bulunmamaktadır. Bu alandaki yetersiz çalışma gerçekten endişe vericidir.

2) Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bütün finans birimlerinin tekrar yapılandırılması ve yenilenmesi gerektiğini onaylamıştır. Statlar için yapılacak bu işlemlerin bedeli belirtilmemiştir.

3) İstanbul Atatürk Stadyumu için yapılan yenileme çabaları durdurulmalı ve Mayıs 2020’de ev sahipliği yapacağı UEFA Şampiyonlar Ligi finali için hazır hale getirilmelidir.
Belirtilen zaman çizelgesi göz önüne alındığında hem 2020 Şampiyonlar Ligi finali hem de EURO 2024 için bir risk söz konusudur.

4) Avrupa ile yeterli trenyolu bağlantısı yoktur.

5) Konya, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli şu an gerek havalanı kapasitesi gerek ise toplu ulaşım araçları açısından zayıftır.

6) Aday şehirler Bursa, Eskisehir, Istanbul ve Kocaeli arasındaki mesafe araba ile 2 saattir. Ancak diğer şehirler ile araları en az 5 saattir. Trabzon ve Gaziantep 6 ile 11 saat arası mesafeleri oluşturmaktadır.

7) Trabzon ve Antalya arası trenyoluna bağlı değildir.

8) Ev sahibi şehirlerde ulaşımla ilgili operasyonların başarılı olması büyük oranda ulaşım altyapısıyla ilgili projelerin tamamının bitmesine bağlıdır.

9) Ankara’nın konaklama imkanları sınırlıdır. Aday diğer şehirlerin konaklama imkanları ise son derece sınırlıdır.

10) Takımların konaklayacağı ve hazırlanayacağı kamp yerlerinin coğrafi genişlik ve yaygınlığı ile çeşitliliği beklentileri karşılamamaktadır.

11)  Şehirlerde kurulacak seyirci alanlarına (fan zone) taraftarların toplu taşıma ile ulaşma imkanı kısıtlıdır.

12) Birçok ürünün reklamı yasaktır. Tütün, alkol, kumar ve bahis reklamlarında yasal reklam sınırlamaları var. Bu yasaklar sponsor firmalarla çıkar çatışması yaşatabilir. Örnek: Alkol reklamlarındaki yasaklama eğer bir bira firması ile sponsorluk anlaşması yapılırsa sıkıntı yaratabilir.Kaynak:Ajansspor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER