Trabzonspor'un yıllar sonra kazandığı şampiyonlukta aslan paylarından birine sahip olan ve sakatlıkları nedeniyle oynamayan oyuncuların yerinde onları aratmayan Ahmetcan Kaplan, Ajax'ın radarına girmişti. Hollanda devinin 10 milyon euro ve bonusların yanı sıra yüzde 15 sonraki satıştan pay karşılığında bordo mavililerle anlaşmak üzere olduğu genç futbolcu için ülke basınından da yakın ilgi var. Ahmetcan'ı okuyucularına tanıtan Voetbal Primeur, tanıtım yazısı hazırladı.

Ajax, Perr Schuurs'u Torino'ya satmak üzere. Bu parayla, ulusal şampiyon piyasaya geri dönüyor: Kaplan, Ajax'ın savunmasını tamamlamak zorunda. 19 yaşındaki stoper, Trabzonspor'daki ilk sezonunu yeni bitirdi ve bu sayede kendisini Gerry Hamstra ve Klaas-Jan Huntelaar'ın mercek altına aldı.

Schuurs için bire bir yedek yok mu?
Kaplan'ın profiline kısaca bakarsanız, uluslararası gençliğin sol ayak olduğunu hemen fark edeceksiniz. Kağıt üzerinde Schuurs'un yerini alıyor, ancak Limburglunun bire bir yerini alacak gibi görünmüyor. Ajax, oyun tarzı nedeniyle merkezde sol ve sağ ayaklı bir savunmacıya büyük değer veriyor. Ancak, Daley Blind ve Calvin Bassey ile birlikte Alfred Schreuder'in emrinde iki sol stoper daha var.

Fırtınalı gelişme
Daha önce de belirtildiği gibi Kaplan, Türkiye şampiyonu Trabzonspor'un ana kadrosunda çok uzun süredir oynamıyor. Aslında bir yıldan biraz daha az bir süre önce antrenör Abdullah Avcı'nın planlarında yoktu. Bu, Trabzonspor'un sakatlıkları ve defans oyuncularının sakatlanmasıyla değişti. Kaplan şansını değerlendirdi, şanslar üst üste geldi ve kulübünün uzun zamandır beklenen unvanına önemli bir katkı yaptı.

Havada ve paslarda güçlü
Kaplan, ilk bakışta Ajax için ilginç olan bir takım niteliklere sahip görünüyor. Türkiye'de yetenek, top üzerindeki nitelikleriyle bilinir: iyi dripling yapabilir ve yerde ve havada yaptığı paslar genellikle doğru renkte biter. 1.89 metrede Kaplan havada da çok güçlü. Bu nitelikleri göz önünde bulundurarak, Ajax'ın Kaplan'ı bitirmesi şaşırtıcı değil.

Bu sezon oynamadı
Sezonun ilk iki resmi Trabzonspor maçında 90 dakika yedek kulübesinde kaldı. Bu aynı zamanda rakiplerinin artık sakatlık problemlerini geride bırakmasıyla da alakalı. Ayrıca eski Ajax'ın defans oyuncusu Stefano Denswil, Kaplan gibi iki kez yedek kulübesindeydi.

Sonuç
Kaplan, Ajax'ın aradığı profile uyan bir oyuncu. Ancak sol bacak genç ve Amsterdam ana kuvvetinde kalıcı bir yer için hazır görünmüyor. Gelecek için bir proje gibi göründüğünden bu sorun değil. Defans sıkıntısı ile mücadele eden Genç Ajax'ta süre alabilir. Ajax defansta probblem yaşarsa o zaman hazır olması gerekecek. Ancak Kaplan'ın sol ayaklı olması, başkentteki mevcut durum göz önüne alındığında soruları gündeme getiriyor. Bunun Ajax için neden bir sorun olmadığını muhtemelen yakında öğreneceğiz.